20 000 лева струва реставрацията на водната атракция
Почти месец отне ремонтът и реставрацията на знаковия фонтан с пеликаните пред община Пловдив. С горелки работници сваляха ръчно натрупания дебел пласт от варовик и химични съединения, причинен от боите, които през годините бяха пускани в него по различни поводи.
Сега водното съоръжение на площад „Стефан Стамболов“ блести с цялата си автентична красота, казва директорът на "Градини и паркове" Веселин Козарев. Днес фонтанът беше измит и вече се пълни с вода. В резултат на почистването се показаха розовият и черният гранит.
По-младите пловдивчани и гости на града за пръв път ще го видят такъв, какъвто е изглеждал при изграждането му в края на 60-те години на миналия век, допълни Козарев. Фонтанът ще бликне навръх Гергьовден.
По думите на Козарев около 20 000 лева е струвала цялостната реставрация. Самите пеликани, от чиито човки блика водни струи, също са реставрирани.
Монтирано е и художественото осветление.
„Интересна, но и трудна задача се оказа да възстановим доста повредения фонтан, който е една от емблемите на града“, призна роденият в Пловдив великотърновски скулптор Денислав Сираков, ръководител на екипа по реставрацията.
Според него "чашата" на съоръжението е била намазана с някаква неизвестна субстанция, наподобяваща пластове блажна боя. Това скривало истинската красота на розовия и черен гранит – ценни и скъпи в момента материали, от които е направен фонтанът. Работило се е много внимателно – ръчно и механично, с контролиран топлинен натиск.
След почистването пък на бронзовите пеликани с пясъкоструйка дори се открила щампата на майстор Павел Камбуров, който някога ги е изработил в цех за художествено металолеене в Карлово. Отново са отлети липсващи от фигурите елементи, заварени са и възстановени. Пеликаните са патинирани и лакирани, за да изглеждат като едно време, а и да не им влияят атмосферните условия.
Козарев допълни, че цялата облицовка е обработена със специално предназначен за фонтани италиански реставрационен препарат, който запазва автентичния вид на камъка и не позволява водата да навлиза в него и да го нарушава.