"Парламентарната република е поставена под въпрос, парламентите се събират за къси сесии, както бе преди 30 г. - да приемат няколко закона. Трябва да намерим технология да прекъснем този процес", заяви Томислав Дончев
Малко след като обявиха, че ГЕРБ са им изпратили управленската програма на ПП-ДБ вместо собствените си намерения, БСП все пак дойдоха на срещата по покана на най-голямата парламентарна сила. Това е вторият разговор, който хората на Бойко Борисов провеждат с останалите сили след като лидерът им замрази възможността за общ кабинет с вторите ПП-ДБ. По-рано днес шефката на парламентарната група Десислава Атанасова и голям екип бивши министри поведоха преговорите с ГЕРБ. Следобед има среща и с ИТН, а утре - с "Възраждане". 18 човека от ГЕРБ се изправиха срещу 11 експерти на БСП.
"Отчитаме много сериозните предизвикателства пред държавата и отговорността, която носим всички. Най-вече ние като победител в последните избори да съумеем да предложим както управленска програма, която да бъде подкрепена от максимално широк кръг народни представители. Тази отговорност е свързана и с тежките решения, които предстоят на фона на това, че ще се наложи да се върнем във времената на консервативна фискална политика и ще се наложат непопулярни решения, както и такива които потвърждаване евроатлантическия път на България", заяви Десислава Атанасова от ГЕРБ.
Вие сте управлявали с всичко формации, с които ние през последните седмици и днес започнахме разговори, добави още тя. Според нея е дошъл момент, в който отговорността трябва да се споделя. И подчерта, че трябва да се търси баланс на интереси в различните секторни политики.
Диалог трябва да се води и това е наша политика от няколко парламента до сега, подчерта Кристиан Вигенин. Но отбеляза, че "структурирането на целия процес не се прави по най-добрия начин". Можем да ви изслушаме, надяваме се, че вие също ще ни изслушате като единствената лява политическа формация в НС, каза зам.-председателят на БСП. Той поиска повече яснота за очакванията и отговорностите на първата политическа сила. "Преди да навлезем в детайли какво са нашите приоритети партийни и политически, преди да сравняваме нашите програми, трябва да определим 2-3 неща, които да дадат насока на целия процес. Трябва да тръгнем кои са големите национални приоритети, по които да има съгласие, останалото са детайли, които да бъдат добавени. Хубаво е да има яснота как ГЕРБ си представя срока на действие на едно редовно правителство", каза той. И посочи, че от вчера и днес лидера на ГЕРБ е дал различни срокове, което е объркващо.
"Как ГЕРБ си представя формата на това правителство, вече бяха очертани 3 формата - на малцинството, на коалиция или правителство на личности. Това не е въпрос, който ще обсъждаме днес, но е третият елемент за обсъждане", каза Вигенин.
Социална и демографска политика, здравеопазване, образование, съдебната реформа и членството в Шенген са приоритетите на БСП. "За нас финансовата стабилност е важна, но трябва и баланси, така че да се гарантират социалните ангажименти към гражданите. Тези ангажименти отговарят на очакванията на българските граждани. Ще ги отстояваме в разговорите и с вас, и останалите политически формации ако и когато се стигне до това", подчерта Вигенин. БСП не приема дефицит от 3%, но не одобрява и предложеният от служебния кабинет. Според тях трябва да се разсъждава върху дефицит от 4,6%.
Томислав Дончев обясни, че нормалната политика логика е изчерпана през последната година, предвид невъзможността да се излъчи редовно правителство. "Без да драматизирам, парламентарната република е поставена под въпрос, парламентите се събират за къси сесии, както бе преди 30 г. - да приемат няколко закона, с резултат, или без резултат, да изразят волята си по даден проблем и после потъваме в поредния цикъл от избори. Трябва да намерим технология да прекъснем този процес", настоя зам.-председателят на ГЕРБ. И предложи разговорът с експертите на БСП да започне с "най-конфликтният въпрос - бюджета". След това срещата бе закрита за медии.