Името на Росен Желязков не е обсъждано като вариант за премиер. Това заяви депутатката от ГЕРБ-СДС и бивш министър Теменужка Петкова.
"На този етап не сме обсъждали подобни въпроси", отговори тя в ефира на БНТ на въпрос дали е коментирано Росен Желязков да е кандидатът за премиер на ГЕРБ-СДС.
Тя обясни, че преговорите с ПП-ДБ са имали и положителен ефект - започнал е диалог между тях и дори са постигнали съгласие по някои политики и законодателна програма.
"Не мога да разбера какво кара колегите от ПП-ДБ да се държат по този начин. Сутринта слушах господин Лорер и той сякаш говореше от името на партията, която е първа политическа сила - те са абсолютно самодостатъчни, нямат нужда от подкрепа. Усетих едно злорадство от страна на господин Лорер", каза Петкова. Тя заяви, че не са били уведомени за имената на министрите в проектокабинета "Денков", а са разбрали за тях от медиите. И като първа грешка тя посочи подходът им - не отчитат, че са втори, а не първи на изборите.
"Българският народ не очаква самоизява, а вариант за споделена отговорност", каза тя.
Разговори с другите партии в Народното събрание започват ГЕРБ-СДС утре. Първи са ДПС, после са БСП и "Има такъв народ", а в петък ще разговарят с "Има такъв народ". Ще искат от тях да чуят мнението им по ключови въпроси за страната.
"Нашата визия е, че България трябва да има редовно правителство, което да отчита резултатите от изборите", каза тя и припомни, че ГЕРБ-СДС са били първи на изборите.
"Това е друг вариант, в който цялата отговорност за управлението на страната ще бъде споделена" - така тя описа "кабинета на личностите", за който лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заговори по-рано днес. Първо обаче било важно как ще преминат разговорите с другите сили в НС.
Споделената отговорност включва ангажимент на всяка партия в НС за извеждането на България от кризите, смята тя.
За БСП тя коментира, че имат сериозни различие по отношение на войната в Украйна и геополитическата ориентация на страната. Зависи обаче как мине срещата с тях.
Петкова е била изненадана от ентусиазма, с който Асен Василев е заявил, че може лесно да се преодолее дефицита от 6,6% и "едвам се сдържала да не го прекъсне". Тя припомни, че е основен приоритет страната да влезе в еврозоната и затова трябва да се преборят инфлацията и бюджетния дефицит.