Най-полезен от служебните министри според предприемачите е вицето Христо Алексиев
Бизнесът е за максимално широко правителство с колкото е възможно повече представители на партиите, които влизат в новия парламент. Това показват резултатите от изследване на агенция “Естат”, проведено между 4 и 18 април, т.е. след като станаха ясни резултатите от последните предсрочни парламентарни избори. Интервюирани са представители на 800 фирми, заемащи ръководни длъжности.
Най-много – 25,9% от анкетираните, предприемачи, или всеки четвърти, смятат, че най-добре за страната ще бъде да се управлява от широка коалиция. Тази идея среща най-много привърженици в двата централни района на страната – Северния около Търново, и Южния около Пловдив. А най-малко за такава коалиция са анкетираните в Югозападния регион, чийто център е столицата.
На фона на привържениците на такава голяма коалиция сред бизнеса
има твърде малко подкрепа за “чисто” правителство,
което да е на една от двете първи политически сили или поне да бъде доминирано от нея.
При това разликите между почитателите на управление на ГЕРБ и на ПП-ДБ са малки. За коалиция, лидирана от ГЕРБ, са 12,9% от предприемачите, а ПП-ДБ събира 8,3% от гласовете. Фирмите, привърженици на ГЕРБ, са основно средни и големи, докато мениджърите на микропредприятия в по-голямата си част симпатизират на ПП-ДБ.
Още по-малко – 3,8% от анкетираните, си представят коалиция между ГЕРБ и ПП-ДБ. Обяснението според изследването трябва да се търси най-вече в голямата конфронтация между двете първи сили по време на предизборната кампания – на нейния фон подобна коалиция най-вероятно
изглежда на предприемачите невъзможна или безпринципна
Сегашното служебно правителство, независимо със или без промени в него, има доста привърженици – 13,8%.
Анкетираните мениджъри всъщност дават доста високи оценки на служебните министри, но не на всички. По скалата “най-полезен” - “най-малко полезен”, лидер по рейтинг е служебният вицепремиер и министър на транспорта Христо Алексиев. По шестобалната система той получава оценка 4,14, следван веднага с оценка 4,01 от министъра на иновациите и растежа Александър Пулев.
Най-ниски са оценките на туристическия министър Илин Димитров – 2,84, и на енергийния Росен Христов – 2,89 (виж инфографиката).
В собствените си сектори обаче министрите получават сравнително добри оценки. Друга особеност е, че икономическият Никола Стоянов
се оценява по-добре от големите и средните фирми
А двамата лидери в класацията - Алексиев и Пулев, са оценени най-високо в Южна България.
Планът за възстановяване и устойчивост е своеобразен хит за бизнеса сред европейските програми за подпомагане. Изследването установява, че 10,6% от анкетираните са детайлно запознати с възможностите на плана, а още близо 30% твърдят, че по-скоро са запознати, отколкото не.
Информираността за оперативната програма, която ще е продължение на ОПИК в новия програмен период, както и за научната програма е далеч по-ниска – само между 3 и 4% от попитаните са запознати в подробности с тях.
Степента на осведоменост за европейските средства сред бизнеса обаче е различна за отделните групи фирми. Сред големите и средни компании, сред производствените предприятия и сред фирмите от Южния централен район информираността достига дори 54%. А сред фирмите в сферата на търговията и туризма, както и тези в Югоизточния район, тя е далеч по-ниска.