Дискусия, посветена на 1 май се провежда под домакинството на БСП в парламента днес. На поканата се отзоваха представители на синдикати, работодателски организации и творчески съюзи. Тук са още шефът на Народния театър Васил Василев, председателят на Съюза на българските артисти Христо Мутафчиев и познати кадри от синдикатите КНСБ, "Подкрепа", СФСМВР и "Защита". "Съвременни предизвикателства пред хората на труда" е мотото да дискусията.
Соцлидерката Корнелия Нинова изрази задоволство от широкото представителство на дискусията. "Тук сте хора, които познавате проблемите на работещите, имате и предложения за решение, а ние да бъдем тази трансмисия и да ги внесем като законодателство", обърна се тя към присъстващите.
Бившият социален министър Георги Гьоков съжали, че празнуването на 1 май вече не е така тържествено, а има и опити за обезличаването му. "Въпреки че сме в XXI век предизвикателствата пред труда продължават да са много. Видяхме, че криза като КОВИД може да изведе от равновесие социалната система и на най-развитите държави. Въпросите за труда, безработицата и трудовата заетост са съществени за България", подчерта той. И увери, че БСП е партия на труда и трудовите хора. Гьоков акцентира на промените в трудовия пазар, свързани с напредъка на цифровите технологии, индустриализацията и модернизацията. "БСП се обявява за работа за всички и всеки с труда си да печели уважението на всички и сам да осигурява своя просперитет. БСП се противопоставя на крайно десните и неолиберални сили у нас да върнат България в периода на дивия капитализъм. На унищожаването на социалните придобивки. Ще работим за приближаване към средния европейски норми на достойни условия за труд", увери бившият социален министър. Според него няма достатъчно ниво на социална защита на трудещите се у нас.
Гьоков смята, че в тази сфера длъжник са законодателната власт и политиците - заради пропуски в текстовете за заплащане на нощния труд, гъвкавото работно време, минималната заплата... България трябва да позволи използването на цифровите възможности дори и в традиционни дейности, смята той.
Корнелия Нинова призова всички да погледнат към бъдещето, което вече било настояще - изкуственият интелект и отражението му в трудовата сфера. "В момента той е състезание между технологичните ползи в инвест за усъвършенстването му", изтъкна тя. И посочи, че гиганти като Гугъл инвестират повече средства в усъвършенстването му. Целейки финансова възвращаемост те инвестират все повече средства, заяви тя. И даде пример за безпилотни транспортни средства, които заменят много шофьори. Изкуствен интелект разпределял и складови наличности, което също коства работни места. "В образованието той може да е полезен , но и опасен - предоставя на нашите деца готов продукт без да им се налага да четат, анализират и творят, Това е опасно както за децата, така и за учителския труд", предупреди Нинова. И в културата имало проблем - с авторските права на произведения на машини. Подобни дела пък блокирали съдебната система. "На дискриминационна основа изкуствения интелект дава оценка на човека, уволняват на базата на преценка на изкуствен интелект. Най-странно е положението в съд система - роботи адвокати, роботи съдии", посочи тя.
Роботът не излиза в майчинство, не иска отпуск, не вдига стачки за по-високи заплати, отбеляза Нинова. В САЩ има дела, в които изкуствен интелект претендира за патентно право, а съдът не знаел какво да прави, защото няма срещу себе си субект.
"Светът е напреднал в разработването му, липсват регулации и липсва защита. Искам да пречупя това през правата на работещите и какво ги чака", обясни соцлидерката. Според проучване на "Блумбърг" 3 млрд. души са заплашени от безработица заради напредъка на изкуствения интелект.