„Има подценяване на приходите, надценяване на разходите. Има липси на някои политики, които ще се наложи да бъдат приети. Всичко това ще промени бюджета”. Това заяви бившият зам.-финансов министър Георги Кадиев пред "Нова нюз" след като от служебния кабинет представиха проектобюджета за 2023 г.
„Намаляване на бюджетния дефицит до 3% тази година ми изглежда невъзможно и е по-скоро игра на думи”, заяви Кадиев и обясни, че приходите от ДДС могат да се вдигнат, а Брутният вътрешен продукт малко е подценен.
Според него няма грешка в проектобюджета, в който е заложен 6,4% дефицит. „Решението да се изземе 50% от дивидентите държавните дружества е съвсем нормално. Това че Асен Василев иска да се изземат 100%, както беше последните две години, е по-ненормално. Нормалното е да се оставят част от приходите, за да могат да инвестират”, обясни Кадиев.
По думите на бившия зам.-финансов министър това министерство винаги е било консервативно и е предлагало по-ниски приходи от събираемите. „През 2022 г. НАП и Агенция „Митници” заедно не успяха да съберат около 700 млн. лева ДДС, което може да ги е уплашило и сега са увеличили заложените приходи само с около 6%, а инфлацията за т.г. ще бъде между 8-10% и 1% ръст на икономиката. Това би означавало повече приходи за икономиката”, категоричен е Кадиев.
„Ако бях на мястото на депутатите, основният въпрос, който щях да задам на министъра е: „Защо няма повече приходи по Данък добавена стойност (ДДС)”, каза Георги Кадиев. Той уточни, че никой не дава обяснение защо тези 700 млн. лв. не са събрани, което по думите му е „тежък провал”. „Считам, че данък свръхпечалба за банковия сектор, телекомуникационния, хранителните вериги, оръжейния бизнес би могъл да се въведе еднократно за 2023 г. и това би донесло само около 180 млн. лева. Има какво да се прави в данъчната част, стига да искат да го направят”, категоричен е той.
Кадиев обясни, че ресторантите веднъж получиха подкрепа за цената на тока, втори път – с намаленото ДДС. Той призова помощта да бъде прекратена за всички.