- “Промяната” май не дава на партньорите от ДБ Надежда Йорданова да оглави правната комисия, спряга се Стою Стоев
- И тези депутати си запазиха парите в плик
Нов формат - тип законодателен съвет, ще бъде създаден в парламента. Председателят на НС ще събира шефовете на 25-те постоянни комисии всеки месец, за да проверява как върви работата по законите.
Това решиха депутатите от временната комисия за правилника на 49-ия парламент. Те приеха почти без промени правилата за работа на предшествениците си от 48-ия, като запазиха дори т.нар. пари в плик - безотчетните 2/3 над заплатата, които всеки получава на месец. С последното преизчисление по данни на НСИ тяхното месечно възнаграждение е с база 6351 лв., като към нея се добавят пари за стаж, образование и участие в комисии.
Без големи промени ще работи новият парламент, стана ясно след приемането на правилника му.
Броят на комисиите остава същият
- за това са се разбрали партиите предварително. Все пак Никола Минчев от ПП-ДБ предложи въпросите на спорта да се отделят в нова, а досегашната да се занимава с демографските и семейните политики. Шефът на временната комисия по правилника Радомир Чолаков обаче го поряза и му напомни за решението бройката да не се увеличава, за да не се “разбъркват други математики”.
Ако не се постигне договорка за правителство между първите две сили, математиката коя партия кое кресло взема също не е изключено да се запази - възможно било формациите да излъчат шеф на комисиите, които са ръководили и миналия мандат, като тези на “Български възход” отиват за ИТН. В 48-ото НС Стефан Янев бе начело на комисията за борба с корупцията.
В предишния парламент ГЕРБ имаше председатели на комисиите по енергетика, външна политика, отбрана, контрол над спецслужбите и СРС-тата, образованието, връзките с гражданското общество.
ПП и ДБ пък сега имат по-малко депутати и ще трябва да се разделят с една от своите комисии, за да я преотстъпят на “Възраждане”. Те имаха шефове на комисиите по конституционни въпроси, електронното управление, икономическата, въпросите на ЕС и здравната.
ДПС досега държеше комисиите по бюджет, вътрешна сигурност и околна среда. БСП пък бе начело на социалната, транспорта и културата. “Възраждане” имаше шефове на комисиите по туризъм, регионална политика и политиките за българите в чужбина.
Още не е ясно как ще се разпределят трите комисии, които в миналото НС останаха без председател поради спорове между групите - земеделската, по въпросите на младежта, децата и спорта и за правата на човека и вероизповеданията.
Спорно било и кой ще оглави правната, която бе включена в договорката за ротационно председателство. Така докато Росен Желязков от ГЕРБ е начело на парламента, шефът на правната комисия ще е от ПП-ДБ. Досега се въртеше името на бившия правосъден министър Надежда Йорданова от ДБ, но сега се твърди, че “Промяната” настоява за свой човек и се спряга името на Стою Стоев. Той бе член на комисията миналия мандат, сега е в преговорния екип на ПП-ДБ за законодателната рамка с ГЕРБ.
Комисиите ще се попълнят в петък, стана ясно от дневния ред на депутатите за седмицата. Също и парламентарните делегации, и при тях се запазвало разпределението.
Ексцентричната си идея заседанията да започват в 14 и да продължават до 19 часа представи Тошко Йорданов от ИТН. Така сутрин ще са заседанията на комисиите, следобед - гласуванията в пленарната зала. Идеята на заместника на Слави, който не е член на комисията по правилника и не присъства на заседанието, не събра подкрепа. А
Йордан Цонев посъветва сценариста да свикне да става рано
Ексшефът на НС Никола Минчев се опита да сложи в рамки и процедурните трикове за бавене на заседанията, като предложи депутатите да имат право на дуплика само на оратор от друга политическа сила. Колегите му се съгласиха, че този трик се ползва от всички парламентарни групи, но в крайна сметка не приеха предложението, тъй като всеки има право да се изкаже.