Нови 14 паралелки за дуално обучение ще бъдат разтрити в пловдивски училище през следващата учебна година. Това стана ясно след проведената среща на зам.-кметът на града Стефан Стоянов с директори на професионални гимназия, където се подготвят такива ученици.
За шеста година община Пловдив подпомага формирането на дуални паралелки в държавни и общински образователни институции в училищното образование.
„През последните години приемът в професионалните гимназии се повишава и една от основните причини е дуалното образование. То предлага ясна перспектива за децата, в резултат на което те излизат подготвени на пазара на труда, което позволява започването на по-добра работа срещу по-високо заплащане“, заяви Стоянов.
За следващата учебна 2023/2024 година в план-приема са включени 14 нови дуални паралелки, както следва:
В Професионалната гимназия по електротехника и електроника ще се обуват за „Електротехник“ – специалност „Електрообзавеждане на производството“, „Техник на електронна техника“ – специалност „Микропроцесорна техника“ и „Техник по автоматизация“ – специалност „Автоматизация на непрекъснати производства“
В Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ желаещите ще се обучават за „Техник-технолог в дървообработването“ – специалност „Мебелно производство“ (подгрупа) и „Техник-технолог в дървообработването“ – специалност „Тапицерство и декораторство“ (подгрупа)
Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника ще подготвя кадри за „Техник-технолог по експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост“ – специалност „Експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост“ и „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“ – специалност „Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна“.
В Професионална гимназия по механотехника "Проф. Цветан Лазаров" ще се обучават за „Машинен техник“ – специалност „Машини и системи с ЦПУ", „Мехатроника“ – специалност „Мехатроника“ и „Авиационен техник“ – специалност „Ремонт на летателни апарати“. Професионалната гимназия по машиностроене ще подготвя младежи за „Техник по транспортна техника“ – специалност „Пътно-строителна техника“, „Техник по подемно-транспортна техника“ – специалност „Подемно-транспортна техника, монтирана на пътни транспортни средства, и „Техник по транспортна техника“ – специалност „Електрически превозни средства“ и „Машинен техник“ – специалност „Технология на машиностроенето“.
В Средно училище „Черноризец Храбър“ ще се обучават за „Графичен дизайнер“ – специалност „Графичен дизайн“
Първото класиране за прием в 8 клас е до 12 юли тази година.
В община Пловдив са сформирани общо 57 дуални паралелки, като в момента функционират 53 в 7 професионални гимназии и 1 средно училище. Вложените средства от 2018 до 2022 година са 167 980 лв. Местната управа финансира всяка обявена паралелка за маркетингови и рекламни дейности, така че да бъдат популяризирани дуалните обучения. За 2023 година отпуснатите от общинския бюджет средства са в размер на 50 000 лв. или приблизително 3 570 лв. за всяка една от паралелките.
Дуалното образование залага в учебните програми както стандартната теоретична подготовка, така и задължителен стаж в дадено предприятие в зависимост от специалността. Предимствата на обучението чрез работа са много, особено за самите ученици, които освен че получават заплащане, придобиват и практически опит по време на обучението си.