От битката при Клокотница до щурма на Царевец и сбогуването на патриарх Евтимий с паството, всичко това може да се види в новата част на Мултимейдийния посетителски център "Царевград Търнов", прочут като Музея ала "Мадам Тюсо". С 1.4 милиона лв. смесено финансиране бившата административна сграда на търновския музей, се превърна в нови експозиционни зали с още 37 пластични фигури на царе, боляри, духовници, воини, но и обикновени хора, потапящи в атмосферата на Столичния Търновград. Над 600 хиляди са туристите, посетили музея от отриването му преди 10 г. "Сега фигурите са общо 65, а сцените - 15, които показват не само величието на Търновград, но и всичко, което е свързано със славните битки, бита и духовността през средновековието. По този начин туристите по-лесно ще възприемат крепостта Царевец, след като видят музея", каза на откриването кметът Даниел Панов. Той обяви, че от 29 април до 24 май Мултимедийният посетителски център ще е безплатен за всички, които искат да го разгледат. А за учениците безплатното посещение е до края на тази учебната година, тъй като атмосферата е много подходяща и за провеждане на уроци по история.
Даниел Панов се върна две десетилетия назад, когато с идеята за атракцията кандидатствал за управител на общинската агенция по туризъм."Не успях да я реализирам, докато бях управител, но съм щастлив, че мога да го открия като кмет. Но в крайна сметка, една сграда, в която двата етажа бяха затворени, оживяха и може да носи не само прослава на Велико Търново, но и да развива туризма", каза още Панов.
Година и 4 месеца били нужни на скулптора Борис Борисов и екипът му да изваят до съвършенство 37-те силиконови скулптури. "Стремихме се да уловим състоянието, чувството, психологията на персонажите, за да може те да оживеят в композициите", каза Борисов. Започва се от главата, която се моделира от глина, след това се правят калъпи и се отлива от силикон, а тялото от акрилна смола. Косите, веждите и брадите са истински, набождат се косъм по косъм. За очите се ползват очни протези, където се виждат зъби - също. Сцените и персонажите не претендират за тотална историческа достоверност, но все пак се базират на реални факти и целта им е да въведат хората като усещане и дух в живота по време на Второто българско царство.
"Този интересен и атрактивен център е пример как европейските средства, чрез държавните институции, активността на местната власт, креативността на творците и цялата общественост на Велико Търново не просто се усвояват, а се влагат в проекти, които имат своето бъдеще и ще привличат все повече туристи", отбеляза зам.-министърът на туризма Мариела Модева и пожела на Мултимедийния център толкова посетители, колкото има музеят на Мадам Тюсо. Тя, както и представители на туристическия бранш, присъствали на церемонията, участват в Международното изложение "Културен туризъм".