- Представихме 800 вълнуващи и затрогващи разказа за хора, извършили необикновени постъпки
- Светломира събра пари за онкоболни деца, докато лекуваха момчето
На 28 декември 2004 г. на първата тържествена церемония голямата награда бе за Светломира Димитрова-Ковачева от Варна, която заедно със съпруга си Румен Ковачев организира благотворителна кампания за онкоболни деца, докато събираха средства за лечението на своя син Бобо. Двамата получиха копие на ритон от Панагюрското златно съкровище.
“През 2004 г. още нямаше фонд за лечение на деца. С мъжа ми започнахме да търсим всякакви контакти, приятели, колеги - спомня си Светломира. - Успяхме да запалим много хора. Организирахме концерт, детски спектакъл, направихме сайт на Бобо в интернет.”
И до днес тя пази пощенските записи, с които стотици хора са пращали пари. “Тази награда задължава изключително много”, казва Светломира. “Гледам по съвсем друг начин на благотворителността и помощта за деца. Хората като че ли са по-склонни да даряват за по-малките, но с какво е по-лошо едно 18- или 19-годишно болно дете? То не трябва ли също да бъде спасено”, пита Светломира.
Въпреки опита, който е натрупала покрай спасяването на сина си Бобо, тя смята, че родителите не трябва сами да търсят пари за децата си. “Ние събрахме 450 хил. лв., но се оказаха малко за трансплантация. Само операцията струваше 134 хил. евро, а ден престой в болницата беше 1900 евро. Тези суми са огромни дори за французите, но те като че ли не ги усещат, защото там срещу осигуровките и застраховките си получават помощ.” Светломира иска държавата повече да се грижи за тези, които са успели да стигнат до лечение зад граница. “Дори да си събрал пари, в болниците в чужбина искат да контактуват на ниво лекари, а не на ниво родители. Уж си успял със сумата, а се оказва, че ги няма контактите, няма ги връзките, които са нужни, за да се завърши лечението. Няма орган, който да подпомага българите при трансплантациите зад граница. В това държавата трябва да се намеси.
За сестрите ни в Либия
В процеса срещу българските медици и палестинския лекар в Либия 5 български медицински сестри, д-р Здравко Георгиев и д-р Ашраф ал Хаджудж са обвинени, че са заразили с вируса на ХИВ няколкостотин деца в детската болница “Ал Фатих” в Бенгази.
Медиците са арестувани през 1999 г., а впоследствие получиха смъртни присъди.
През 2007 г. след изключителните дипломатически усилия, включително и на представители на западни държави, те бяха освободени и се завърнаха в България на борда на френски правителствен самолет, придружавани от Сесилия Саркози, съпруга на тогавашния президент на Франция Никола Саркози, и външния комисар на ЕС Бенита Фереро Валднер.
Медиците Kристияна Вълчева, Валя Червеняшка, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Снежана Димитрова, д-р Здравко Георгиев и д-р Ашраф ал Хаджудж получиха званието “Достойни българи”. С почетни грамоти бяха удостоени също Сесилия Саркози и Бенита Фереро Валднер за техните усилия да се сложи благополучен финал на продължилата близо 8 години драма с българските медици в Либия.
Онкопациентката Теодора, която се бори за правото на адекватно лечене
През 2006 г. награда получава Теодора Захариева - първата онкоболна пациентка, която осъди държавата заради липсата на лекарства за лечение на рак. Именно тя доказва, че пациентите могат да отстояват правата си. По това време тя е диагностицирана с рак. А след ампутация и на двете гърди лечението трябвало да продължи с химиотерапия.
Тя повежда съдебна битка срещу държавата и след тригодишен процес здравното министерство е осъдено да заплати 100 хиляди лева обезщетение на Теодора Захариева заради това, че, не е осигурило полагащите се животоспасяващи лекарства за лечение след рак на гърдата.
За съжаление, Теодора губи битката с рака и си отива от този свят през 2012 г., преди да навърши 46 г.
Мутафова и Калоянчев, защото 50 години правят щастливи от сцената поколения българи
Легендарните Стоянка Мутафова и Георги Калоянчев бяха удостоени със званието “Достоен българин” за 2006 г. и стават носители на приза на “24 часа” заради 50-годишната им всеотдайна игра в Сатиричния театър. Мутафова е сред основателите на някогашния Държавен сатиричен театър. Тя бе номинирана за Книгата с рекордите на Гинес за най-възрастен играещ актьор и спечели любовта на няколко поколения българи.
На същата любов се радва и Георги Калоянчев, за когото най-голямата награда си остава званието “Народен артист” - в най-истинския му смисъл на актьор, всенароден любимец от близо половин век.
Трима смели мъже спасиха удавници, но загинаха
През 2013 г. големите награди бяха дадени посмъртно на Петър Тодоров и Христо Стефанов от София.
Двамата мъже успяха да извадят две деца от бурното море на неохраняем плаж край Синеморец на 20 юли 2012 г. въпреки силното вълнение. За съжаление, Петър Тодоров и Христо Стефанов загубиха живота си.
Такава бе съдбата и на смелия оператор Григор Кумитски, който жертва себе си и дари втори живот на една руска тийнейджърка. През лятото на 2015 г. Кумитски заминава за Черноморието, за да снима продукция за руски сериал.
След края на работния ден на 24 юли близо до плажа вижда, че в морето се дави човек.
Реакцията на оператора е светкавична - веднага се хвърля в морето, за да го спасява. Оказва се 16-годишна рускиня. След него влизат още две момчета, а Григор успява да избута бедстващото девойче до тях.
Течението обаче го повлича навътре, без шанс да го пребори и да стигне брега. Така Григор Кумитски завинаги остава на 36 години. Той получи посмъртно званието “Достоен българин”, а наградата бе връчена на сина му Матю и на съпругата му Миглена Димова.
15-годишната Мария, на която шофьор на тролейбус дължи живота си
През 2015 г. голямата награда получи 15-годишната Мария Стоилова, която спаси живота на шофьор на тролейбус.
Ученичката от спортното училище “Тодор Каблешков” в Стара Загора спасява от сигурна смърт шофьор на тролейбус в Стара Загора, на когото му станало лошо и си глътнал езика зад волана по време на движение.
Тийнейджърката първа се притекла на помощ на 43-годишния тогава Филип Точев, когато уплашената кондукторка започнала да вика, макар в тролея да имало и възрастни пътници.
Впоследствие развълнуваният Филип идва лично в училището, за да благодари на своята спасителка. Наградата бе връчена на Мария лично от премиера Бойко Борисов.
За семейството на починалия от рак Синан, което дари 160 000 лв. на трима болни и на училище
В 15-ото юбилейно издание на инициативата “Достойните българи” през 2017 г. голямата награда получиха родителите на Синан Мурад - Селма и Шенол.
Година и половина по-рано техният син Синан е диагностициран с остеосарком на лява предмишница. След усложнения родителите му започват да събират пари за лечение в Испания. За операция в Барселона трябвали 81 300 евро.
За съжаление, Синан почина от рак на 17 януари 2017 г., а едно от последните му желания било събраните 160 хиляди лева за неговото лечение да се дарят на други три болни деца, както и на неговото училище. Това направиха неговите родители - разпределиха парите, събрани за сина им в мащабна благотворителна кампания, на трима онкоболни и на гимназия “Цар Иван Асен II” в Асеновград.
Ая Таха и Сезен Хабилов - първите реаниматори доброволци, влезли при заразените с COVID-19 в “Пирогов”
Младите лекари Ая Таха и Сезен Хабилов бяха първите реаниматори доброволци, влезли при заразените с COVID-19 в “Пирогов” през 2020 г. Седмици преди това д-р Таха и д-р Хабилов минават под венчило. Но идва коронавирусът. 20 дни след сватбата започват да лекуват първите с COVID-19, без да излизат от болницата.
Те помагат всячески на хоспитализираните с коронавирус. На церемонията Сезен развълнува всички с думите: Не смятаме, че сме направили нещо свръхестествено и героично. Това би го направил всеки един от нашите колеги. Това е духът на българския медик и всички те го доказаха и продължават да го доказват.
Благодаря на нашите родители и учители, че ни научиха, че човещината и добрината са по-заразни от коронавируса. А д-р Таха разплаква публиката, когато се появява на сцената с вече наедряло коремче. След изолатора и карантината разбрали, че ще имат дете.
Вакльови - Ава, Муса и Емил, всеотдайните медици, които за 8 дни загубиха битката с коронавируса
През 2020 г. пандемията от COVID-19 оставя своя мрачен отпечатък върху света. Коварният вирус покосява семейство Вакльови - прекрасни медици, излекували стотици в цялата община Белица, както и в съседните села, които тъгуват за любимите си лекари
Само за 8 дни един след друг битката с коронавируса загубиха медиците Ава, Муса и Емил Вакльови.
През август 2020 г. първо се заразяват личният лекар д-р Муса Вакльов и съпругата му Ава, която е медицинска сестра и акушерка и работи при него в кабинета им в с. Краище. Д-р Вакльов е с най-много пациенти в листата си - около 4500. Има записани пациенти и от Бабяк, Дагоново и други села. Семейството вероятно се е заразило от пациенти, работили в шивашки цех в Разлог, където по това време имаше 60 души с положителни тестове.
Малко след двамата родители се оказва, че с коронавирус е и синът им д-р Емил Вакльов. Той е кардиолог в частната болница в Благоевград, приема пациенти и в Краище.
Състоянието на майката Ава се влошава и е транспортирана в “Пирогов”. След нея се налага там да бъдат хоспитализирани Муса и Емил. И тримата са интубирани, а на 24 август живота си изгуби 60-годишният Муса. Четири дни след него почина и 36-годишният му син. И докато община Белица е в траур, след още 4 дни умира и майката Ава.