През март инфлацията в България намаля с цели 2 процентни пункта и падна до 14% на годишна база. Цените отстъпват в продължение на 6 месеца, но това е първото значително падане. Прогнозите на много икономисти обаче са, че инфлацията ще влезе в нормални рамки едва в началото на идната година. За приемливо ниво на поскъпването се приема то да е в рамките на 2% годишно, което означава, че цените трябва да падат рязко в следващите месеци.
А инфлацията у нас през март спрямо февруари е само 0,5% - доста по-ниско от обичайното за последните месеци, като за първи път от много време храните не са на първо място по повишение на цените.
Поскъпването на ресторантите и хотелите за един месец е 1,2%, следвано от повишение на алкохола и тютюневите изделия с 1,1%, поскъпване на жилищното обзавеждане с 1% и храните с 0,9%.
Цигарите например започнаха да поскъпват едва през февруари-март, като това става поетапно за различните марки. Обикновено цигарите, които доскоро са стрували 5,20, вече струват 5,50 лв., но тъй като са с акцизен бандерол, всяка партида със старата цена се продава до изчерпването ѝ.
Някои плодове и зеленчуци поскъпват с над 15-20% през март, но става дума за сезонни промени.
В същото време режийните разходи за жилището поевтиняват през март, което се дължи на намалението на цените за централното газоснабдяване с малко над 10%. Транспортните разходи също намаляват, макар че през март повечето горива намаляват цените си с много малко - в рамките на около 1%. Изключение прави дизелът, който само за месец поевтиня с 3,1%, а също и метанът, чиято цена е вързана с тази на природния газ и това автомобилно гориво поевтиня с 10,2% през март.
В края на отоплителния сезон цените на пелетите също са тръгнали надолу - поевтинели са за един месец с 2,3%, но на фона на доста голямото им поскъпване за последната зима.