Обща законодателна рамка, включваща и възможността за общи законопроекти смятат да внесат двете най-големи формации в парламента. ГЕРБ и ПП-ДБ дадоха обща пресконференция, на която дадоха яснота за преговорите, които по-рано започна лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
"Заедно изработваме законодателна програма за първата сесия на НС. Тя ще е обвързана с избора на председател на НС. Тя включва най-важните за държавата теми в различни секторни политики и теми, свързани с законопроекти, касаещи приемането на България в Шенген, еврозоната, плана за възстановяване както и правосъдна реформа", обясни шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова.
Уточнен е съставът на работните групи, до вторник трябва да са готови с няколко от приоритетните закони в списъка. Те ще бъдат предложени за одобрение и на другите парламентарни групи. Ръководител на групата на ГЕРБ е Росен Желязков, на ПП-ДБ - акад. Николай Денков.
"Всички работни групи имат ръководители и тайминг, в който да се движат. Някои от законопроектите ще внесем съвместно. Това ще декларира, че сме намерили разумно сътрудничество и, че ще бъдат подкрепени в пленарна зала", каза Атанасова. Става въпрос за част законите за правосъдната реформа, касаещи КПКОНПИ, НПК, домашното насилие.
"Започнахме разговор и конституционна реформа. Убедени сме че дълбока реформа на правосъдната система би могла единствено и само чрез такава. Затова в предходния НС по наша обща инициатива бе създадена комисия по конституционни въпроси. Някои ПГ имат проекти за изменени на конституцията. Предлагаме в тази комисия да започне такова обсъждане и да започнем да търсим конституционно мнозинство", каза оше тя.
На въпрос дали двете формации "ще сключат брак" Атанасова бе категорична:
"Никой не говори за семейно-имуществена общност в тези разговори. Единствено си поставяме за цел НС дa избере своя предсeдател, зам.-председател, да има своята програма, която е важна за България. И вчера всяка ПГ демонстрира различен подход, и се радвам, че имаме възможност за диалог. Само преди месеци това не бе възможно, преди година да не говорим. Това е стъпка в правилната посока, в това да върнем нормалността, добрия тон, да обсъждаме тук, в НС, важните за държавата приоритети. Никой не говори за посолства, нито за брак", добави тя. Христо Иванов от ДБ заяви, че политическата криза е автентично, органично българско явление и излизането от нея изисква изключителна отговорност и трудни стъпки. "Престанете да унижавате България с инсинуации, че някакво посолство може да влияе. Самата трудност е доказателство за това нещо", ядоса се той на въпроса дали американското посолство влияе на случващото се
"Ако не постигнем съгласие би било недопустимо да приемем бюджет - популизмът ще вземе връх, тези, които сме тук, сме наясно с това. Дали ще има правителство и с кой мандат ще е то, зависи от усилията на всички нас. Коалиция ГЕРБ-СДС сме убедени ,че единственият начин да излезем от политическата и социалната криза, и да преодолеем всички предпоставки по път, различен от евроатлантическия, е чрез стабилно правителство и стабилно мнозинство, което стои зад него", добави още Атанасова.
"Започваме с уточняването на онзи необходим минимум от големи национални задачи, с които всички сме съгласни. 5 кампнии говорихме за тях, няма особена новина. Опитваме се да ги използваме като основа да стартира НС поне за една сесия и предпоставка, след това за определено съгласие по формулата да бъде подкрепен председател, за да бъде пуснат парламента, след това - излъчване на правна и бюджетна комисия, както и конституционната комисия, която да започне работа по тема, без която България не може да тръгне напред", обясни съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
"Едно НС има 3 основни задачи - да приема закони, да излъчи правителство и да приеме бюджет. В миналото НС не успяхме да изпълним нито една по правилния начин. Бяха приети някои закони, но някои от най-важнит е не бяха. Сега се опитваме да изпълним максимумът, който е възможен в тази ситуация. Не обсъждаме съвместно правителство. Несъстоятелни са подобни твърдения. Обсъждаме законодателна програма", настоя акад. Денков.
Той обаче акцентира, че тяхната коалиция смята, че трябва да приеме държавен бюджет. "Обвързването на редовното правителство с приемане на бюджет ще е грешка, предвид рисковете, пред които може да се изправи държавата. Сега сме на стъпка едно - законодателна програма", каза Денков.
Росен Желязков посочи, че българите имат нужда от 3 неща - сигурност, развитие, стабилност. Необходимо е не да се фокусираме към избора на председател, макар той да е предпоставка за всички останали процедури, а да постигне каквото се очакава - стабилизиране на страната, неотиването на избори и превръщането на 49-то НА към портал за 50-то НС, а към излъчването на способно правителство, дори с ограничен мандат, но да може да функционира парламента. Към законодателната рамка ще подходим до сряда и ще я предложим на останалите ПГ. Не се фрагментираме в нашата самодостатъчност. Искаме мнозинство, което да успокои обществените взаимоотношение. Не е обсъждан въпросът за изпълнителната власт, нито този за председател. Следващия вторник ще отчетем резултатите от работата на работните групи", заяви той.
Съпредседателят на ДБ бе лаконичен за бъдещето на разговорите. "Дали тези стъпки са първи, зависи дали ще може да направим втори и трети стъпки. Още никой не може да каже", добави той. Има обаче политическа цел - парламентарното управление не може без излъчване на правителство и всеки е поел ангажимент да работи за това. "Дали ще може да намерим сечение, с каква формула и т.н, не е предмет на днешната стъпка. Това е задача, цел, но не е нещо, което в момента може да коментираме", добави Иванов. И уточни - разговорите за председател не са приключили. "Стои на масата някакъв формат за редуване или друга формула, всичко това ще се обсъжда другата седмица, след като се изчистят задачите", каза той.