- След дълги сметки правителството намери 72 млн. лв. за празника
- В прага за получаването за първи път не влизат добавките - за чужда помощ и вдовишки
- Плащат ги другата седмица
Само най-бедните пенсионери ще получат бонус от 70 лева за Великден. Това ще са около 1 002 000 души, които получават лични пенсии под линията на бедност - 504 лв. Това съобщи служебният премиер Гълъб Донев.
В сумата за първи път няма да се отчитат всички добавки и компенсации, които получават хората, включително и вдовишките. Например
пенсионерка с минимална пенсия от 467 лева, която взема още 330 от починалия си съпруг, ще получи бонус
Хората с увреждания с лични пенсии до 504 лв., които вземат добавка за чужда помощ от 185,25 лв., също ще бъдат подпомогнати за Великден.
От петък започва плащането на пенсиите, но бонусът ще бъде преведен отделно в началото на следващата седмица. Те ще ги получат по обичайния начин - по банков път или по пощата. Точната дата ще бъде съобщена в следващите дни.
Подобна ситуация имаше и миналата година, когато по 70 лв. бяха платени на 15 април. Раздаването на добавката стана с отделен пенсионен запис и продължи до края на април. Тогава се предвиди и опцията, ако пенсионерът не е успял да изтегли сумата, тя да се прехвърли през май.
Разбирам добре, че това решение на правителството
ще се възприеме като несправедливо от пенсионерите,
които няма да получат тази добавка, особено от тези, които получават малко над 504 лв. Уверявам ви, че това беше най-справедливото решение при ограниченията, които ни наложи 48-ото народно събрание и в условията, в които работи служебното правителство, каза Донев.
Служебният кабинет няколко седмици търсеше пари от икономии, за да не останат пенсионерите без бонуси за първи път от 2014 г. През 2021 г. нямаше отделна сума за Великден, но тогава всички възрастни получаваха по 50 лв. на месец COVID бонус.
Правителството е успяло да намери 72 млн. лв. от спестявания, въпреки че няма нов бюджет. За някои анализатори осигуряването на този ресурс е лесна работа, но ви уверявам, че не е, коментира Донев.
През последните дни, в които финансистите на държавата тресково търсеха пари и пресмятаха за колко души ще стигнат, е бил обсъждан и вариантът в пределната сума от 504 лв. да влизат и всички видове компенсации и добавки. Тогава обаче кръгът от хората е щял да се свие с 300 хил.
За другия вариант - всички да получат по 70 лв., са били нужни още 72 милиона
Повече пари обаче не са намерени заради удължаването на бюджета и липсата на възможности за финансиране на извънредни разходи от служебното правителство.
по 70 лв. за 1 млн. пенсионери
Малко над 80 млн. лв. пък щяха да са нужни, ако бонусът за всички пенсионери бе 40 лв. Тази сума се раздаваше години наред, като тя беше вдигната за първи път миналия Великден.
Парите са спестени от 2022-а, когато годината е приключила
с 2,9% дефицит, обясни Донев.
Той припомни, че в предложението си до Народното събрание за удължителен закон за бюджета правителството бе предвидило по-общи формулировки в частта на финансиранията на разходите. Депутатите обаче ограничиха нормативните възможностите за финансиране на извънредни разходи.
Донев обясни, че именно липсата на нормативна възможност да се осигури финансов ресурс от бюджета е основната причина за затрудненията да се намери решение как да се подпомогнат възрастните за празника.
Служебното правителство разбирало, че голяма част от пенсионерите се намират в затруднено финансово състояние, но добавката към пенсията за Великден било вид социална подкрепа за най-уязвимите.
Тя не е част от пенсията и не зависи от осигурителния принос.
Принципът в ЕС е социалните мерки да бъдат насочени към
най-уязвимите групи в обществото. Без съмнение това са възрастните с пенсия под линията на бедност, което е повече от половината от пенсионерите у нас, каза Донев.
Лидерката на БСП Корнелия Нинова веднага обяви, че това е несправедливо решение.
Оправданието им, че няма приет бюджет за 2023 г., е цинично. Самото правителство не пожела да внесе такъв миналата година въпреки нашето настояване, напомни Нинова.
Критика дойде и от “Промяната”. Служебното правителство върна практиката добавки да се дават само на част от пенсионерите. Социално подпомагане не се прави през пенсионната система. Такива действия само противопоставят една част от пенсионерите срещу останалите. Докато управлявахме, добавки получаваха всички пенсионери, независимо от размера на пенсията си, написа Искрен Арабаджиев, който беше и шеф на социалната комисия в НС.