"Българските граждани мощно гласуваха за миналото. Виждаме 30 нюанса минало. Най-различни пластове на миналото, което никаква промяна не успява да пробие за дълго". Това каза пред БНР политологът проф. Анна Кръстева, преподавател в НБУ.
По думите ѝ категорията "Не подкрепям никого" е надпартийна и ревитализира старото усещане от времето на комунизма как избори има, но те нямат значение.
"Какво ще правим с настоящето при толкова много минало? Като няма бъдеще - какво да се направи с настоящето? Има два вида логика, за да има кабинет. Едната е геополитическа логика, а другата е национална. Ако се избере геополитическата логика, разделителните линии са много ясно очертани. ПП-ДБ и ГЕРБ са проевропейски и пронатовски, всички останали са от другата страна. Родните логики, националните, те вече разделят радикално ПП-ДБ и ГЕРБ, които са от двете страни на една друга разделителна линия, която е линията на превзетата държава".
Проф. Анна Кръстева определи ИТН като новия "троянски кон" на президента Румен Радев в парламента:
"Възможна коалиция е ГЕРБ+ДПС+ИТН, която би била един нов проект на Радев. Другата, която би била ГЕРБ+ДПС+БСП, тази невъзможна теоретично и идеологически коалиция, беше подготвена в самия край на 48-ия парламент, когато Нинова взе третия мандат, без никаква перспектива да го реализира, но като повод да осъществи срещи. И последното, което видяхме и запомнихме гражданите, беше как Бойко Борисов отиде в парламента специално, за да се срещне с Корнелия Нинова. Взеха да ни подготвят за една нова ситуация, ситуацията на нон-стоп кризите, които пренареждат политическата сцена. Които трябва да направят възможно онова, което изглеждаше немислимо".
Според проф. Кръстева ситуацията е нестабилна и никой не гледа отвъд хоризонта на местните избори през есента:
"Ако се опитаме да погледнем позитивно на тази ситуация, тя би оправдала експертно или програмно правителство, което да приеме неотложните закони и да подготви местните избори. Единствената работеща формула сега би била експертно правителство, което да успокои страстите и да върне някаква управленска логика".