3 млн. евро са щетите за европейския бюджет
Европейската прокуратура, оглавявана от Лаура Кьовеши, разследва корупция, измами и злоупотреба с пари на Брюксел по проекта за възстановяване на историческия център на София, включително пренареждането на жълтите павета. Това съобщиха от институцията в петък. Извършени са обиски и са иззети документи от 5 адреса в София.
Кодовото име на разследването, ръководено от български делегиран прокурор, е “Пътят на жълтите павета”. Предполагаемите щети са за 3 млн. евро.
Европейската прокуратура се е самосезирала
през есента на 2022 г.,
когато избухна скандалът с пренаредените павета пред парламента. Иззети са договори, сключени между Столичната община и две търговски дружества, спечелили обществените поръчки за проекта. Това са “Трейс Груп Холд” и “ПСТ Груп”. От Столичната община съобщиха, че са предали документите по договорите на ГДБОП в петък. (Цялата позиция виж долу).
“Оказахме пълно съдействие на разследващите. Проследяват пътя на парите. Спечелили сме обществената поръчка, има гаранция. Договорът се изпълнява. Жълтите павета са част от целия проект и за пренареждането им са платени 206 хил. лв.”, коментираха пред “24 часа” от “Трейс Груп Холд”.
От Европейската прокуратура съобщиха, че през 2018 г. е сключен първият договор за възстановяване на централната част на София, включително бул. “Цар Освободител” и пл. “Народно събрание”. Той е с “ПСТ Груп”. Две години по-късно, през 2020 г., когато вече са извършени редица плащания, договорът е прекратен по взаимно съгласие. Причина е несъответствие между условията на договора и инвестиционния проект. Отбелязано е, че строителните дейности могат да нанесат щети на Централния военен клуб в София, построен през 1907 г., който също има историческа стойност. Въпреки това на изпълнителя са платени около 3 млн. евро без неустойки за просрочие, твърдят от Европейската прокуратура.
След прекратяването на този договор общината подписва нов с друг изпълнител
при същите условия - “Трейс Груп Холд”. Получили са авансово плащане от 750 000 евро за целия проект, част от който е пренареждането на паветата, които са защитени от Закона за културното наследство.
Поисканата от МРРБ техническа експертиза обаче установила, че паветата са лошо положени, имало и напукани. Некачествената им рехабилитация заедно с липсата на проверки от общината могат да генерират допълнителни разходи според финансовите документи, предоставени на европрокуратурата.
Според разследването изпълнителите са представили фалшиви документи с невярна информация, заради които е имало неправомерни плащания към тях.
Столична община: Глобихме с 2,5 млн. лв. изпълнителя за лошото качество на ремонта на жълтите павета - върнаха парите
Проверки на изпълнението на ремонтните дейности на жълтите павета около пл. “Св. Александър Невски” (зона 4) от градския център на София се извършват от декември 2022 г. от МВР, АДФИ и от ДАНС по възлагане от Европейската прокуратура. Това пише в позицията на Столичната община.
“Днес във връзка с досъдебно производство на Европейската прокуратура от Столичната община бяха изискани заверени копия на сключените договори за строителни дейности през 2018 г. и 2022 г., разходно-оправдателни документи и строителна документация, съставяна по време на строителните дейности”, пишат още от общината. Тази документация е предоставяна до момента на всички институции, извършващи проверки, като в рамките на деня ще бъде дадена и на ГДБОП.
“Договорът с изпълнителя на ремонта - “ПСТ Груп” ЕАД, беше прекратен през юли 2020 г. поради необходимост от промяна на проекта, която води до промени в количествата и вида работи, което изисква откриване на нова обществена поръчка за избор на изпълнител”, припомнят от Столичната община.
При прекратяване на договора изпълнителят “ПСТ Груп” ЕАД беше задължен да върне по сметка на Столичната община 2 521 548,83 лв. и му беше наложена санкция за качество, съгласно договора. Разплатени към изпълнителя са само реално изпълнени и приети строително-ремонтни дейности.
“Пренареждането на жълтата паважна настилка в участък от бул. “Цар Освободител” между ул. “15 ноември” и бул. “Васил Левски” се извършва от “Трейс Груп Холд” и е на стойност 206 хил. лв. Заради лошо изпълнение Столичната община отказва да приеме участъка и да извършва каквито и да е разплащания за него. Изпълнителят “Трей Груп Холд” ЕАД трябва да извърши за своя сметка пренареждане на жълтите павета”, пише още в позицията.
По искане от Столичната община Центърът за изследвания и проектиране към Университета за архитектура, строителство и геодезия извършва изпитвания на влаганите в зоната строителни материали. Общината съдейства изцяло на проверяващите и предоставя изисканата документация.
По-късно вчера разследването коментира и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред Би Ти Ви: “Влизат да взимат документи преди деня за размисъл. Точно като “Костинброд 2”. Аплодирам разследването на Европрокуратурата. До понеделник щеше ли да се промени нещо? Това не е ли намеса в изборите? Ако има нарушител, да е виновен, да върне парите и да го вкарат в затвора”.