Редица зависимости и проблеми в индустриалното производство на България са излезли на дневен ред след поредицата кризи от последните няколко години, стана ясно от речта, с която презодентът Румен Радев поздрави студентите от ХТМУ в София.
"Радвам се да съм с учени, преподаватели, студенти и съмишленици с важни мисли за бъдещето на България. Нека не си правим илюзии, бъдещето ще е белязано от множество кризи, но ще дава възможности за интегрирането на България общото европейско пространство. Ковид-19 разкри дефицита на цели икономически отрасли. Енергийната криза оголи зависимостта от вноса на суровини и липсата на капацитет за съхранението й. А войната разкрива зависимостта на глобалните доставки на ресурси. Както и болезнено ефекта от намаляването на тежки базови индустрии и от намаляването на довбината индустрия", заяви президентът Румен Радев.
Държавният глава Румен Радев уважи 70-годишнината на Химикотехнологичния и металургичен университет и 20-годишнината на Националния научно-изследователски център Българско водородно общество в София. Честването започна в зала „Асен Златаров“ на ХТМУ с приветствие от президента.
Румен Радев ще посети лаборатории по инженерна химия на университета, както и Библиотечно-информационния център при ХТМУ. Час от програмата му днес е и посещение на Института по водородни технологии „Свети апостол и евангелист Лука“.
Ректорът проф. Сеня Терзиева изтъкна, че през изминалите години броят на студенти расте, днес се обучават инженери в 6 професионални направления. А през последните години и по нови програми в био и нано технологиите, зелените технологии, икономика и чиста енергия, посочи ректорката. Кадри на университета ръководят проспериращи компании и са ценни партньори на университета.
Гледаме напред и си поставяме по високи цели, подчерта Терзиева. Тя се обърна към студентитр и докторантите: "с вашите знания амбиция, воля за успех пишете историята и правите бъдещето на ХТМУ" .
Цвети Цветков, изпълнителен директор на Българското водородно общество посочи, че преди повече от 20 г с акад. Александър Попов са създадали обществото. Той припомни част от миналото на водордното общество и сътрудничеството с БАН и различни институции.
Очаквайте подробности