Стари боеприпаси за близо 350 млн. лв. с ДДС ще даде Министерството на отбраната на ВМЗ-Сопот, а срещу това за същите пари, то ще трябва да получи нови такива през следващите 3 години. Такава сделка е одобрил Министерският съвет, става ясно от публикувано в правителствения портал решение.
Сделката се прави с цел обновяване на военновременните запаси. Министерският съвет бе задължен да направи това с решението на 48-ото Народно събрание да се предостави военна помощ на Украйна. В една от точките му бе записано, че правителството трябва "да пристъпи към обновяване на ведомствените военновременни запаси на Министерството на отбраната, представляващи въоръжение и боеприпаси,
чийто срок на съхранение изтича до три години,
включително и чрез замяна на наличните такива с новопроизведени от държавните публични предприятия на съответната равностойност".
Сега с решението си правителството нарежда на "Държавната консолидационна компания" да възложи на "Вазовски машиностроителни заводи" ЕАД (ВМЗ-Сопот) обновяването на съхранявани във въоръжените сили военновременни запаси - боеприпаси. Това трябва да се случи в рамките на 36 месеца, като ако закъснее, ВМЗ-Сопот ще дължи и неустойки.
Стойността на сделката е 346 852 401,60 лв. с ДДС. За толкова пари МО ще даде стари оръжия и също за толкова ВМЗ-Сопот трябва да му даде нови. По-голямата част от приложенията към проекта на договор са класифицирана информация.
Правителственото решение обаче бившият министър на отбраната Бойко Ноев коментира така пред БНР миналата седмица: „Никой не се е забъркал във война и няма да се забъркаме и ние. И аз бих искал, насред критиките, които имаме всички ние в една или друга форма към служебното правителство, да ги поздравим за едно от решенията, които са взели вчера – това е остаряващите боеприпаси на българската армия да бъдат предоставени на Украйна. Но не директно. Те ще бъдат дадени на ВМЗ-Сопот и те няма да са за утилизация, а той тутакси
ще ги препродаде чрез посредници
и те ще отидат в Украйна, срещу който ангажимент ВМЗ-Сопот ще трябва да възстанови тези ресурси на Министерството на отбраната.“
Информацията какви оръжия прати България в помощ на Украйна след решението на парламента е класифицирана. Но след разпускането на 48-ото НС президентът Румен Радев се закани, че това повече няма да се прави. Служебното правителство вече отказа и страната ни да бъде част от общата европейска поръчка на боеприпаси за Киев.
Преди ден пък Радев обяви от Брюксел и че България вече ще продава боеприпаси на други страни от ЕС под условие, че те няма да бъдат предоставяни на Украйна. Той обясни, че това може да стане, защото държавите, на които България продава оръжия, са длъжни да уведомят за какво ги искат като краен получател.