ВКС отново върна процеса на Апелативния съд в Пловдив, не било безспорно установено дори времето на престъплението
Не е добре изследвана версията наркомани да са застреляли Цветан и Божура Караджови на 15 май 2016 г. в Пловдив. Това е един от мотивите, с които ВКС връща делото на Апелативния съд за ново разглеждане от друг състав. Досега процесът е решаван 2 пъти от въззивната инстанция в Пловдив и произнасянето е било, че както е постановил Окръжният съд, убиецът е синът на жертвите – бившият полицай Венцеслав Караджов, за което получава доживотен затвор.
Той беше осъден по изцяло косвени доказателства – свидетели на случилото се няма, липсват записи от камерите около дома на застреляните възрастни хора, не е открит дори пистолетът. Досега съдилищата приемаха, че автор на престъплението е Венцеслав Караджов, защото е бил в лоши отношения с майка си и баща си, водил е дългогодишни съдебни спорове с тях за семейния имот, а телата им са открити броени дни, след като е загубил делото на последна инстанция.
ВКС обаче смята, че по случилото се има куп неизяснени обстоятелства. От самото начало на делото Караджов и адвокатката му Зоя Тошкова твърдят, че край дома на Караджови на ул. „София“ в Пловдив често се събирали наркомани и може някой от тях да е убил родителите на полицая. Досега тази версия беше отхвърляна, защото един от работилите по случая полицаи казва, че наркоманското сборище е било ликвидирано година преди престъплението. Друг униформен обаче не потвърждава това и според върховните магистрати показанията им трябва да бъдат проверени.
ВКС намира за ненадлежно доказана дори датата на престъплението. В обвинителния акт и присъдата тя е посочена като 15 май вечерта, когато Венцеслав Караджов е отсъствал за известно време от дома си, а телата на Цветан и Божура са отрити от съседка 2 дни по-късно. „При доказателствения анализ обаче този извод не е защитен по абсолютно никакъв начин, поради което по своето естество представлява недопустимо предположение. Необходимостта от излагане убедителни съображения в тази насока е произтичала, от една страна, от факта, че телата на пострадалите са намерени едва на 17 май 2016 г., а от друга – че необичайното отсъствие на подсъдимия във вечерните часове е свързано именно с неделния ден, но не и с други дати, предхождащи или следващи 15 май 2016 г. Контролираната инстанция е следвало да коментира на първо място заключението на техническата експертиза, като посочи дали изводите за времето на последните телефонни разговори на възрастните хора и за първите пропуснати повиквания от тях подкрепят или напротив, опровергават така направения извод за осъществяване на деянието на инкриминираната дата“, е записано в решението на ВКС.
Според върховните магистрати не е изследвано надлежно и дали е вярно твърдението на тъщата на Венцеслав Караджов – Мария Рекина, че е съобщила за излизането на зет си вечерта на 15 май под полицейски натиск. „Не слушаха аргументите ни изобщо – и в Окръжния съд и двата пъти в Апелативния. Съставите не се държаха като съдии“, коментира адвокатката на Караджов Зоя Тошкова.
Бившият полицай прекара близо 7 години в ареста и беше пуснат в дома си с гривна на крака от ВКС на 23 февруари т. г.