Спешно отпускат пари, за да помогнат с водата за напояване, поскъпнала от 17 до 300%
След високите цени на краставиците, които стигнаха 7 лева за килограм, се задава нова скъпотия, но този път с доматите.
Цената им при фермерите вече стигала 4-4,50 лв. за килограм заради големите разходи за отопление на оранжериите. Производителите трябва сами да се справят с цените на ток и газ, които драстично се вдигнаха още миналата година. Зам.-министърът на земеделието Тодор Джиков прогнозира, че доматите могат да поскъпнат с 200% и заради водата за напояване. По магазините обаче все още може да се намерят за 5 лева.
“Цената на водата се е вдигнала от 17 до 30% за доставяната по гравитачен начин,
а тази, която се вади с електрически помпи, е поскъпнала с до 300%, обясни той за “24 часа”. За никого не е тайна, че в Европа над 60 - 70% от оранжериите не заредиха продукция заради цената на отоплението и разходите, които биха направили за производство, посочи Джиков.
Според него оранжерийните производители в момента изпитват изключително сериозни затруднения.
Той заедно със земеделския министър Явор Гечев работели над механизъм, който да подпомогне земеделците и да им покаже, че не са оставени сами.
“Няма да позволим на земеделските ни производители да бъдат неконкурентни на пазара с тази цена на водата. До понеделник по мое настояване и на министър Гечев дружеството “Напоителни системи” ще ни предостави данни какво е количеството вода, което е продадено на производители за напояване през миналата година. Ще искаме и информация какъв ще е обемът за тази година и каква е разликата в цената заради поскъпването. Ще намерим начин да компенсираме производителите, като това е временна мярка, трябва да се мисли в перспектива за по-дългосрочна политика”, обясни Джиков.
Според него поскъпване се очаква не само за доматите, но и за всички продукти, за които е нужно напояване.
Джиков в момента проверявал много интересен казус в област Разград. Там “Напоителни системи” платили 385 хил. лв. само за ток през миналата година. Фактурирани са 626 хил. лв., от държавата е дадена компенсация от 244 хил. лв. и са платени 385 хил. лева. В същото време обаче земеделските производители получили вода за 161 хил. лв., което означавало, че дружеството само там е натрупало 220 хил. лв., без да се изчисляват разходи за гориво, осигуровки, ремонт и ежедневни поддържки.
Получава се огромен дисбаланс между приходите и реално направените разходи, посочи Джиков.
“Напоителни системи” притежават 30 собствени веца, които осигуряват ток за дружеството, а излишъкът се продавал. При нужда се подавала вода за напояване и за производство на електроенергия. Заради нормативни промени централите обаче били спрени, защото се намират на реки.
Ако вецовете работели сега, с печалбата от тях дружеството можело да осигурява безплатна вода за напояване, твърди Джиков.
Проблем в “Напоителни системи” според него било и неефективното управление на финансовия ресурс
Заради това в момента дружеството не можело да съществува самостоятелно и трябвало да бъде финансирано от държавата.
“Надявам се след изборите да може да се състави редовно правителство, което на всяка цена трябва да вземе решение какво да прави и как ще продължи субсидирането на фирмата”, добави зам.-министърът на земеделието.