Нормално е да инвестирам другаде, вече сме се отвратили от бизнес средата в България, заяви бизнесменът
За ясни правила се обяви строителният бизнесмен Велико Желев, който заедно с адвоката си обясни пред БТВ за ситуацията около задържането си. Според прокуратурата със сила той е принудил свой служител да подпише задължения в размер на 68 милиона лева. Той е на свобода под гаранция.
"Искрено съм се надявал политиците да не посегнат на бизнеса. В строителния бранш си знаем, че когато и да дойдат избори, парламентарни или не, политиците, без значение от коя партия са, започват да ругаят и обиждат строителите. И се започва: ама вие работихте с този кмет, с това правителство, с тези. Ама хора, ние работим с МС, с НС, с хората, които са избрани", коментира бизнесменът.
Адвокатът му Менко Менков подчерта, че ще предоставят всички нужни доказателства на прокуратурата, вече са поискали да бъдат разпитани 44 свидетели, присъствали на "т.нар. инцидент". И иска изясняване на действителния мотив по отношение на неверните твърдения от страна на лицето, обвиняващо Желев.
"Всички 48 млн. са тук и са вложени на територията на България. "Хидростой" работи със затруднения и авансите, които се плащат не са незаконна процедура, а са нормативно регламентирани в целия свят и ако тези пари изчезнат, компанията е длъжна да ги възстанови. До този момент няма изчезнал нито лев", настоя адвокатът.
"За толкова години само строим мълчим и за да не влизаме в политическите им разправии не казваме нищо. Ние сме само строители, не ни интересува кой от коя партия е. Искаме да им правила. Това политиците трябва да го разберат. Инвестирали сме в техника и държим да си работим в нашата държава", зяви Желев.
А на въпрос за взетите аванси преди да е свършено нещо по строителството на магистрала "Хемус", той реагира доста остро. "Държавата определи правилата за строителство на АМ "Хемус", държавата реши да сключи договор с държавното дружество "Автомагистрали". То направи търг, покани всички големи, средни фирми. Ние бяхме поканени за няколко търга. Този договор дава аванс на всички фирми, които са спечелили и подписали договор. Какво незаконно виждате в това? незаконно е, че държавата не си свърши работата и не си подготви магистралите и документите за тях в сроковете, в които трябваше", обясни той.
И извади документи за два от участъците, по които фирмата му е работила. Единият договор е за 213 млн. Получили сме аванс от 76 млн. по двата договора, актували сме, имаме извършена работа за 136 млн. Защо никой не казва, че ние като работим, от всеки аванс се приспада и има остатъци. Това е аванс, който е обезпечен с гаранция по закона", настоя бизнесменът. И настоя, че тези аванси са били нужни за закупуването на машини и бетонови възли.
Без значение кое правителство е било на власт, всяка година "Хидрострой" е имал пълни данъчни ревизии. При управлението на ПП били унизен всички ръководни служители, защото били наложени редица ревизии на всички, дори и на съпрузите на директори и не се открило нищо за акт. Как някой министър знае какво е изнасял в чужбина преди проверките, попита той. И показа годишните си декларации. "На мен ми направиха 100 проверки. Аз съм изнесъл пари не в една държава, но след като съм си платил данъците. Нормално е да инвестирам другаде, вече сме се отвратили от бизнес средата в България", ядоса се той.
За проверките на министър Иван Шишков и твърденията му за нарушения при строителството на "Хемус" и други обекти, Желев смята, че той е "подведен много жестоко от някого". Може би има лоши съветници, смята той.
В България бизнес не може да се прави, колкото по-рано избягаме, толкова по-добре, заяви Желев като отново обясни, че ще изнесе бизнеса си. Предпочита търговете в Румъния и Македония.