Този казус припомни, че въпросът за съдебната реформа не е нещо отвлечено. Той показва, че докато говорим за това колко големи и какви да са наказанията, не е направено всичко възможно те да се неизбежни.
Това коментира пред БНТ министърът на правосъдието Крум Зарков по случая със заловения, след 10 г. бягство, в Узбекистан Илиян Тодоров. През 2009 г. той уби две момчета - Кирил и Васил, пред несъществуващата вече столична дискотека "Соло".
Ето, съдът е свършил своята работа - той е с доживотен затвор, но 10 г. се укрива. В този случай не можем да говорим за закона, а за за пропуск в изпълнението му и в изпълнението на присъдата. Трябва много внимателно да се изследва защо се случва това, каза още Зарков.
Като министър на правосъдието нямам право да обсъждам съдии. Контролът над действията на съдията извършва по-горният съдия. В повечето случаи системата работи. Има два големи проблеми - кой точно стига до съд и има ли такива, които са защитени - това е въпрос за високите етажи на властта и корупцията. Другият въпрос е да не може някой, който е осъден, да се отклони от изпълнението на присъдата си, продължи той.
Когато институциите са си свършили работата, не може да се избегне присъдата, категоричен бе министърът.
Никога не съм се притеснявал да посочвам, когато системата не работи, но къде не работи, защото не бива да се обобщава с лека ръка. Имаме много какво да направим, за да изчистим политическата класа от корупционни рискове, много какво да направим в правоохранителната и правораздавателната система, допълни Зарков.
Относно задържан собственик на "Хидрострой" Велико Желев каза: Нямам повече информация от публично известната, защото като министър на правосъдието не съм пряко ангажиран. Тепърва трябва да видим ще бъде ли обвинен, за какво и най-вече ще бъде ли осъден.
Европейската прокуратура има доста работа. 143 разследвания са започнали миналата година, имаме нужда от европейски прокурори. Това са българи, които работят тук, но под пряка йерархична връзка с европейския прокурор. Такива трябва да имаме 15, ние имахме 9, трима се отказаха. Това текучество предизвика и моето внимание, и естествено, на европейският главен прокурор Лаура Кьовеши. Тя ме информира, че е възложила вътрешна проверка, ще видим какви ще са причините. Но каквито и да са те, е важно да се знае, че трябва да попълним нашата бройка, каза още Зарков.
Сигналът въобще не е хубав. Видях молбите за напускане - някои заявиха лични причини, други намериха друга работа. Ще видим какво лежи под тези решения, но каквото и да е, скоро трябва да попълним бройката си с качествени и компетентни хора, които да свършат работа, настоя той.
Забелязвам, че няма голям наплив. Надявам се това да се промени. Не би трябвало материалните условия да са причината. Както всеки път, когато се създава нещо ново, и това не е лесен процес, подчерта министърът.
Аз работя по темата с домашно насилие от няколко години. Виждам и в МВР много неща, които се направиха - има система, в която вече се регистрират, вече и отношението на служителите към тези случаи е друго. Проблемът с домашното насилие и въобще с битовата агресия е много сериозен бич, който се подценява и за който се сещаме, само когато има някаква драма, коментира още Зарков.