Безпаричието обаче не пречи на семейното щастие - увеличава се делът на хората, които са удовлетворени от общуването с близките
Увеличението на заплати, социални помощи и по-високите пенсии не е било усетено от 68% от хората. Или поне толкова са заявили, че животът им през последната година не се е подобрил, показа специална анкета на НСИ за текущите доходи на домакинствата и финансовите им затруднения.
Пак според статистиката в края на миналата година средната заплата е нараснала с 16,6% до 1879 лв. Но само 26,7 на сто от анкетираните от НСИ са заявили, че доходите им са се увеличили. А 5,5% са отговорили, че те дори са намалели. (Виж инфографиката.)
От анкетата става ясно още, че остава голям делът на хората, които трудно покриват ежедневните разходи в домакинството - над 75%. Тези, които са бедни и много трудно се оправят със сметките, са 12,3%.
Относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи 19,2%, а
богати се оказват едва 4% и те са заявили, че не изпитват никакви затруднения
Липсата на пари обаче не влияе отрицателно на отношенията в семейството, сочат данните от анкетата.
Дори напротив - удовлетвореността от общуването вкъщи с най-близките се увеличава на 7,39 пункта през четвъртото тримесечие, докато в началото на годината са били 7,17 при скала от нула до десет.
Тийнейджърите на 16 години обаче усещат финансовите затрудения у дома и се чувстват неудовлетворени от това. От 4,51 пунка техният дял се покачва до 4,7 в края на миналата година.
Покачва се и общата удовлетвореност от живота - в началото на миналата година такава са изпитвали малко над половината от анкетираните, а в края на 2022-а делът им се увеличава до 61%.
От НСИ са се допитали до хората и относно чувството за самота.
Най-силно е изразено при хората над 65-годишна възраст
Но близо половината от анкетираните - 44,5%, заявяват, че не са се чувствали самотни в нито един момент. За 6,7% обаче самотата е начинът на живот. Данните сочат още, че жените се чувстват по-самотни от мъжете.