Най-лошо е било положението през октомври 2022 г.
Производството в хранителната индустрия продължава да е по-скъпо
За първи път от юли 2021 г. насам бизнесът у нас е настроен оптимистично и не възнамерява да вдига цените, показват анкетите на НСИ.
Общият показател на бизнес климата в България през февруари се вдига с 1,4 пункта в сравнение с януари. 21,5% от фирмите у нас смятат, че са осигурени с достатъчно поръчки от страната и чужбина и
това е най-високият показател от 19 месеца
Най-лошо е било положението през октомври миналата година.
Макар че общото състояние на предприятията все още не се оценява като задоволително, в промишлеността се забелязва леко увеличение на поръчките от страната и чужбина. Това кара все повече мениджъри да смятат, че поне през следващите три месеца ще имат повишена производствена активност.
Затова и процентът от ръководители на фирми, които смятат, че ще се наложи да вдигат още продажните цени на онова, което произвеждат,
намалява чувствително през февруари
– от 19,4% от анкетираните през януари следващия месец той пада на 11,4%.
Основната причина за това очакване е нивото на енергийните цени. Правителството определи праг от 200 лв. за мегаватчас ток, над който бизнесът получава компенсации, но вече има и дни, в които борсовите цени у нас са под този праг. В края на миналата седмица котировките бяха паднали дори до 141 лв., макар че в понеделник се вдигнаха отново. Заради топлото време цените на газа също вървят надолу.
Най-големите проблеми пред фирмите вече не са цените на енергията, а несигурната икономическа среда и
липсата на работна ръка,
които дори се задълбочават, показват анкетите. Но процентът на мениджърите, които декларират финансови затруднения, се свива за един месец от 9,7 на 8 на сто и това също доближава резултатите до състоянието на икономиката до това от средата на 2021 г.
А в същото време процентът на фирмите, които декларират, че нямат никакви затруднения, се увеличава от 8,5 на 9,1 на сто.
Паралелно с това цените на производителя, които се смятат за ранен предвестник на инфлацията,
намаляват с 2,2% през януари
в сравнение с предходния месец. Този резултат обаче също се дължи най-вече на енергетиката, където цените на производителя намаляват с цели 8,3% за един месец.
Много по-слабо влияние оказва химическата индустрия - там цените на едро намаляват само с 0,6%, в производството на дървен материал - с 0,5%, на картон и хартиени изделия - с 0,3%, и също толкова в производството на каучукови и пластмасови изделия.
Тенденцията изобщо не засяга производството на хранителни продукти,
където мениджърите са вдигнали цените през януари с нови 0,5% на месечна база, а производителите на тютюн - дори с 1,9%.
На годишна база поскъпването при производителите в хранителната индустрия е 25%, по-голям ръст - 33 на сто, има само във въгледобива и строителните материали, които са скочили с 27%.
Наскоро вицепремиерът Христо Алексиев и икономическият министър Никола Стоянов заявиха, че започват масови проверки в търговската мрежа, за да се установи защо хранителните стоки са толкова скъпи. Те изразиха учудване, че въпреки поевтиняването на енергията и горивата
храните продължават да поскъпват,
като заявиха, че най-вероятно причината за това са търговските надценки. Данните на НСИ обаче показват, че самите производствени цени на основните храни продължават да се покачват независимо от общата конюнктура и най-вероятно крайните цени на храните последни се успокоят.
От данните за бизнес климата се вижда, че самите търговци на дребно очакват крайните цени да продължат да се покачват. Това твърдение сега изказват 30,2% от анкетираните търговци.