- Министър Найден Тодоров върна управленския модел на Васил Василев за корекции
- Актьорът Валери Йорданов: Уморих се от политици и съображения, може и да напусна
Граждани от София молят директора на Народния театър Васил Василев да подаде оставката си - така актьорът Валери Йорданов обясни събраните подписи от интелектуалци, юристи, всякакви професии, обикновени хора и зрители, които до края на седмицата ще бъдат внесени в Министерството на културата.
Заедно с тях там ще бъде предоставена и една стара подписка, в която участват 5000 души. Сред тях са Стефан Цанев, Павел Поппандов, Йосиф Сърчаджиев, Камен Донев и други режисьори, драматурзи, продуценти, артисти, музиканти. Всички те подкрепят главния режисьор на Народния театър Александър Морфов, но преди време в министерството не ѝ обърнали внимание, обяснява актьорът. Затова ще я внесат още веднъж.
“Ако мнението на обикновения българин и на зрителя няма значение за един директор, значи той е объркал учреждението”, казва Йорданов.
Гражданското движение срещу директора Василев се формира само ден след като се оказа, че той има намерение да промени управленския модел в театъра. По вътрешна информация оттам щял да премахне позициите на пиара Велислава Кръстева и на главния режисьор Александър Морфов и така да се опита да потуши 4-месечната война, която се води с надраскани врати и обвинения в политическо пристрастие. Уж зад сцената, но всъщност съвсем публично.
Засега обаче нито Василев, нито служебният министър на културата Найден Тодоров, който вече е запознат с предложението, коментира какво ще се случва.
Единственото сигурно до момента е, че новата управленска структура на Народния театър все още не е приета от Министерството на културата, защото е върната за корекции и доработване, обясниха от ведомството пред “24 часа”.
“В Министерството на културата е постъпил проект за устройствен правилник на Народен театър “Иван Вазов”, който след съгласуване с дирекция “Правно нормативна дейност и публични предприятия” е върнат за корекции” е официалният отговор, пратен до “24 часа” след наше запитване.
От министерството напомнят, че съгласно чл. 4, ал. 2, т. 1 от Закона за закрила и развитие на културата културните институти определят самостоятелно своите задачи и структура съобразно предмета на дейността си. Утвърждаването на структурата е задължение на техните директори.
Актьори от театъра потвърдиха неофициално, че Велислава Кръстева е подала оставка, обяснявайки в края на миналата седмица, че имиджът на Народния не бива да бъде жертван в измислен политически конфликт, какъвто нямало.
“Нито съм питан, нито съм информиран”, заяви Александър Морфов пред “24 часа” по повод на новата управленска структура. По думите му той не е чувал за нея, нито какво представлява.
Актьорът Валери Йорданов: Уморих се от политици и съображения, може и да напусна
Уволнят ли Морфов, напускането ми ще е най-малката първа стъпка. До последно няма да оставя тази битка и мисля, че няма да съм само аз. Колеги започнаха да отказват да играят представления освен тези, които са на Александър Морфов. Думите са на актьора Валери Йорданов, който е готов да напусне трупата на Народния театър, защото “не вижда смисъл”.
Не е само Морфов. Явор Гърдев подаде молба за напускане, Захари Карабашлиев - един от петимата най-големи съвременни български млади автори, напусна. При предишното управление Роза Радичкова, дъщерята на Йордан Радичков, главен драматург на театъра, беше принудена да напусне. Лице, което трябва да работи в театъра, а тя отказва в момента каквото и да е свързано с театъра, обяснява Йорданов.
Според него има над 30 души, напуснали или принудени да го направят. Затова президентът трябвало да се намеси, защото “това вече е национален проблем”.
Йорданов разказва как режисьорът Александър Морфов му споделил, че е бил физически заплашван. “Вярвам му, защото по същия начин на мен един човек ми изсъска преди време да си трая”, признава актьорът.
Само преди дни на Йорданов му било наредено по телефона да напусне гримьорната си, в която е от 2004 г., защото там трябвало да се нанесат други актьори. “Ако си цивилизован човек и ми се обаждаш по телефона, казваш ми: двама колеги нямат гримьорна - аз ще ги приема, разбира се. А не - ориентирай се другаде. Всичко това аз наричам, меко казано, нездрава работна среда”, обяснява той.
Според Йорданов внасянето на тази нова структура на управление в Народния театър е начин директорът на театъра да се опита да прехвърли отговорността на министъра. И аз съм благодарен на министър Тодоров, защото не го възприе, каза, че не е редно, казва актьорът.
По думите му през март или април е най-добре да има нов конкурс за директор на Народния театър. Въпреки това обаче Йорданов е готов да напусне, защото се е изморил да се занимава с “някакви политици, съображения и с хора с пари и амбиции”.