„Последното голямо земетресение в Крит се случи през 1403 г. и се смята, че такива катаклизми се повтарят на всеки 600 до 800 години. Вече сме на „прозореца“ на века, когато може да видим голямо земетресение в гръцката дъга от порядъка на 8,5 по Рихтер“, предупреди гръцкият учен проф. Константинос Синолакис.
Друг известен гръцки учен – Костас Папазачос, професор по сеизмология в университета "Аристотел" в Солун посочва, че Гърция е претърпявала много мегаземетресение през 365 г. сл. н. е., когато Крит е ударен от 8,2 по Рихтер.
„Прозорецът обикновено е до 72 часа. Може да има изненади, макар и за един-два човешки живота, усилията на спасителите трябва да продължат. Но шансовете са много малки“, каза той.
Професорът по сеизмология на AUTH Костас Папазачос, прави подобна ужасяваща прогноза, като отбеляза, че в един момент ще преживеем земетресение в гръцката област като това в Турция и ще трябва да се изправим пред последствията.
Сеизмологичните прогнози са направени по време на разговори за последиците от природното бедствие в Турция и Сирия.
Говорейки в две отделни интервюта, професор Константинос Синолакис и професор Костас Папазачос направиха сходни заключения при оценката на историята на сеизмичната активност в гръцкия регион.
Застрашена ли е южната ни съседка?
Говорейки пред MEGA TV, Константинос Синолакис, академичен професор по природни бедствия, подчерта, че повечето от жертвите, засегнати от мощните трусове в Турция и Сирия, са в гъсто населени градски райони, където многоетажни високи апартаменти са се срутили върху техните жители.
Гърция е преживяла земетресения с подобен магнитуд, като това от 7,5 по Рихтер на остров Аморгос през 1956 г. и земетресенията от 7,2 по Рихтер на остров Кефалония през 1953 г.