Засега ЦИК не обмисля промяна в записването на изборните резултати, след като в началото на седмицата комисията реши да вписва в една графа данните от хартиените и машините бюлетини. Говорителят на ЦИК Росица Матеева уточни, че предстои произнасяне на Административния съд в София, по принцип нямам пречка и ЦИК да преразгледа позицията си, но засега такова предложение не е постъпвали и не е обсъждано.
Комисията препрати към МС и Министерството на електронното управление въпросите за това какви ще са техническите устройства за осигуряването на видео наблюдението. След като те бъдат уточнени ще бъде взето и решението кой ще обучава членовете на СИК за работа с тях.
До ден-два предстои обявяването на обществената поръчка за софтуера на машините за гласуване.
Матева обяви, че след като Вас отхвърли жалбата на Християн-демократически съюз срещу отказа на ЦИК да ги регистрира за изборите, в надпреварата остават 17 партии и 7 коалиции. До 28 февруари те могат да се откажат, а до 25 февруари могат да променят състава или наименованието на коалицията.
От няколко дни онлайн е активно заявлението за гласуване зад граница. До 13 часа днес 10 416 души вече са поискали да упражнят правото си на глас, срокът за за явленията е 7 март. След това до 11 март ЦИК трябва да определи броя на избирателните секции.
До 18 март българите с трайни увреждания могат да се заявят за гласуване с подвижна кутия.
3 са организациите за наблюдатели на вота, които вече са регистрирани.
От 20 февруари всеки може да се провери онлайн дали данните му фигурират в някой от списъците за регистрация на някоя партия. Матеева припомни, че ако някой открие името си без да се е вписва, трябва да сезира КЗК.