Това е една държава, която не се е разделила с остатъците от фашисткото си минало, заяви бившият депутат, съдия и член на ВСС
Пловдивският окръжен съд отказа да екстрадира издирвания за пране на пари от Австрия бивш депутат, съдия и член на ВСС Иван Димов. Според прокуратурата в австрийския град Велс Димов е изпрал 170 000 евро чрез различни преводи. Парите постъпвали в адвокатската му сметка от негови клиенти и той ги превеждал в други банки у нас по сключени от тях договори. В издадената Европейска заповед за арест не беше конкретизирано мястото, времето и степента на участие на Иван Димов в престъплението. Съдът в Пловдив поиска допълнителни данни от австрийската прокуратура, но и в посочения срок мястото на престъплението не беше посочено, защото ставало дума за банкиране в интернет, което може да бъде извършено от всяка точка по света.
„Ние не знаем дали извършеното е престъпление, или не, но поне втората част от преводите са направени в България. Ние си имаме прокуратура, това може да се разследва и у нас. А и по делото има декларация от клиента на Иван Димов, че средствата не са с престъпен произход “, обясни за „24 часа“ съдията докладчик Петко Минев. Преди година и половина той отказа да екстрадира в Гърция обвинения в трафик на мигранти Тошко Тодоров-Машора от карловското село Столетово. Бежанците били превозвани с кемпер, който Машора продал месеци преди престъплението, но талонът не бил сменен и той още се водел собственик на возилото.
„Доказателствата са мъгляви“, заяви в хода на пледоариите адвокатът на Иван Димов Красимир Елдъров. А самият Димов подчерта отново, че така и не е обяснено добре в какво точно е обвинен, което ограничава правото му на защита. „Австрия е една държава, която не се е разделила с остатъците от фашисткото си минало“, заяви пред съда юристът, който сега е адвокат.
Той беше задържан на 3 февруари на магистрала „Тракия“ край Пловдив. Преди седмица Апелативният съд в Пловдив го пусна под домашен арест, а след отказа да бъде екстрадиран окръжните магистрати постановиха, че не са нужни никакви мерки за неотклонение. Определенията – и за екстрадицията, и за мярката, обаче подлежат на обжалване и протест. Прокурорът по делото Владимир Вълев обяви, че ще помисли дали ще протестира произнасянето на съда.