За първи път 7% искат да са педиатри
Абсолвентите купуват с дарение дефибрилатор за детската болница
Стойте изправени в бурята и гледайте хората в очите, напътства ги ректорът на МУ акад. Лъчезар Трайков
Два пъти повече чуждестранни спрямо българските са бъдещите лекари, които завършиха Медицинския университет - София. Така много от младите медици на Европа стартират пътя си от България.
751 абсолвенти, от които 293 българи, положиха Хипократовата клетва вчера.
А две млади жени са тазгодишните носителки на наградата “Златен Хипократ” за пълно отличие - Жана Адиб Саад от Израел и българката Айлин Фейзулова.
“Да създадеш лекар е, истинска мисия и тук Медицинският университет - София е безспорен лидер”, обърна се президентът Румен Радев към завършващите студенти, научното ръководство и преподавателите в университета. На церемонията присъстваха посланици, министри, депутати, столичният кмет Йорданка Фандъкова, председателят на съсловната организация д-р Иван Маджаров и директори на столични болници.
За първи път толкова много абсолвенти искат да са детски лекари, показват данни от анкета сред завършващите. Със 7% педиатрията е станала най-желана от студентите. Следват ги специалностите кардиология, хирургия, вътрешни болести, акушерство и гинекология. Почти 90% от младите специалисти се виждат като лекари в клиничната практика.
Тревожна тенденция обаче е, че
под 1% са желаещите да работят в спешната медицина
“Без съвременно, иновативно, качествено здравеопазване ние не можем да си поставим и да изпълним нито една национална цел”, обясни Румен Радев пред изпълнената с абсолвентите, гордите им родители и гости зала 1 на НДК. Президентът благодари на родители, че са насочили децата си в тази професия. (Какво още каза президентът, виж по-долу.)
Половината от завършващите ще останат в България, показва анкетата сред студентите. Въпреки това държавният глава се надява, че останалите, които сега заминат в други държави, ще се върнат да работят у нас с натрупани знания. “Тези, които останат, ще може да усетят признателността на обществото”, увери ги Радев.
“Сега е време да погледнете към следващия връх, който ще покорите. Да завършиш медицина, изисква превъзходна проницателност и устойчивост”. Така се обърна към бъдещите лекари ректорът на Медицинския университет акад. Лъчезар Трайков. Лекарската професия предполага всеотдайност и отговорност към здравето, напомни той на студентите и им заръча да следват моралния си компас.
“Бъдете пример за обществото ни и пазете човешкото здраве и достойнство”, призова ги акад. Трайков.
“Вярвам, че сме ви предали най-ценното, което човек може да научи по време на обучението си, че сме запалили любовта към познанието, към науката”, каза още той.
Макар младите медици да са имали дни, в които са били отчаяни, тези дни ще избледнеят, но няма да избледнее споменът кой ги е подкрепил, убеден е академикът.
“Стойте изправени в бурята и гледайте хората в очите. Няма връх в нашата професия, който да е пречка да поискате съвет от колега в името на болният”, пожела на студентите ректорът на Медицинския университет.
Най-важните оценки на бъдещите лекари предстоят - тези от излекуваните пациенти, каза и деканът на Медицинския факултет Димитър Буланов.
“През изминалите шест години разбрахте, че медицината изисква много труд, безсънни нощи”, продължи той към възпитаниците си. През тези години студентите са се състезавали най-вече със себе си.
“Нужна е всеотдайност, но най-важното е сърце. Само лекарите със сърце може да превърнат всяка една болница
в лечебница Отстоявайте лекарската етика”, посъветва още деканът на Медицинския факултет.
Абсолвентите дариха на директора на Специализираната болница за активно лечение на детски болести “Проф. Иван Митев” - д-р Благомир Здравков, събрани от тях средства. Дарението ще бъде използвано за купуване на автоматичен дефибрилатор.
Президентът: Чакаме да върнете здравеопазването в малките населени места
“От вас ще очакваме много. Вие да оживите националната детска болница, която ще се построи. Вие да разгръщате сложните stroke центрове по плана за възстановяване и устойчивост, които заедно със спешната медицинска помощ, оказвана от въздуха, ще трябва да доведат до снижаване на смъртността и инвалидизацията.”
Тази задачи “постави” президентът Румен Радев на бъдещите медици. “От вас ще очакваме да оживите и националния център за лечение с протонна терапия за деца, ще трябва да създадете националната дигитална платформа за образна диагностика”, продължи той към абсолвентите. Заръча още на бъдещите лекари да върнат здравеопазването в малките населени места.
Според него, макар бавно и трудно, започват да се подобряват условията на реализация за младите специалисти, а трудът им - да става привлекателен.
Людмила Борисова, председател на Студентски съвет в МУ - София: Заплащането за млад човек, отделял толкова усилия и време да се образова, е направо обидно
- Г-це Борисова, завършвате медицина с отличие, какво ви предстои? Ще търсите реализация у нас или в чужбина - както правят немалко от вашите колеги?
- Предстои специализация, но съм избрала да остана в България. Не съм се и колебала даже. Свързвам чужбина с две неща - по-лесен достъп до специализация и по-добро финансово стимулиране. Но това е. В България са моите роднини и приятели,
това е родината ми, а както се казва, “камъкът си тежи на мястото”.
- Какво сте избрали да специализирате?
- Ще специализирам ендокринология и болести на обмяната. Още когато посещавахме клиничните бази и работихме с пациенти,
се разви интересът ми към пациентите
със захарен диабет Харесва ми, че може да помагаме на хората да поддържат добро качество на живот.
- Да станете лекар, беше ли детската ви мечта?
- Още от дете мечтая да съм лекар. Винаги съм го искала, само към това съм се стремяла.
- Казвате, че в чужбина финансово е по-добре. Какво трябва да се промени у нас в отношението към младите лекари, как държавата да задържа специалисти като вас и колегите ви?
- Наистина половината колеги заминават. Което трябва да е ясен знак, че определено трябва да има промени в системата на здравеопазването у нас. Един от основните проблеми е заплащането за младите колеги. И
достъпът до специалности трябва да е по-лесен
Има специалности, които са по-желани - тази година например повечето от колегите ми са се насочили към педиатрия. Но има и такива, към които няма проявен интерес, и затова трябва политика в тази посока - да бъде по-равномерно разпределението.
- А демотивира ли ви ниското заплащане?
- Като млад човек, предвид толкова отделени усилия и време за постигането на качествено образование, заплащането накрая е неприятно. Даже малко обидно.