Активите им са 8,4 млрд., основната част от парите се държат от чужди дружества
8,4 милиарда лева са вече активите на инвестиционните фондове у нас. Това показват данните на БНБ в края на 2022 г. За година те са намалели с 406,3 млн.
Основната част от средствата се държат от чужди дружества - 5,7 млрд., като за година от тях са дръпнати 446,1 млн. лева на годишна база. Главните инвеститори са застрахователни компании и пенсионни фондове, които са вложили 3,6 млрд. лв. Домакинствата са поверили на чужди фондове малко над 1 млрд. лева, сумата се е вдигнала с 14,4 млн. на годишна база.
8-те милиарда на фондовете са вложени основно в акции, други ценни книжа, имоти и облигации. В левове са 64,6% от активите им, 30,9% са в евро.
България остава предпочитана дестинация за инвестиционните фондове - според данните на централната банка към декември 2022 г. вложенията у нас се увеличават на годишна база с 214,3 млн. лв., докато тези в останалите държави от ЕС намаляват със 110,4 млн.
Според финансисти причината за отлива на средства от фондовете е несигурната ситуация през миналата година на фондовите пазари. Повечето от тях регистрираха загуби, като акциите водещи световни компании паднаха с над 20%. Заради очакванията за повишаване на лихвите част от средствата са изтеглени от фондовете и са насочени към депозитите заради по-високата им сигурност.
Дори и тези, които инвестират в имоти, които се смятат за сигурно вложение, имат увеличение на активите със скромните 6,1 млн. лева.