Така щял да се върне към президентските функции, а ГЕРБ, ПП и ДБ да си управляват
“Против съм импийчмънт на президента Румен Радев. Те си го избраха (“Демократична България” и “Продължаваме промяната” - б.р.). Ако и тази институция съборим, представете си какво ще стане в България. Затова - ако искат импийчмънт, да направим правителство и тогава президентът ще си е президент, а ние ще си управляваме.” Това предложение отправи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов към десните и “Промяната” в петък. Направи го по любимия си начин - интервю пред Би Ти Ви.
Искането за импийчмънт на Радев дойде от съпредседателя на ДБ Атанас Атанасов преди дни. “Те искат да ходим на избори, да няма правителство, а президентът да си управлява”, заяви обаче Борисов.
Този път ще стана депутат, за да не може да ни надиграят, както в предишния парламент, зарече се той. Предните 4 парламента той нарочно се оттеглил да не дразни и бил изненадан, че опонентите му го желаят сега в НС.
Борисов си постави и задачи като депутат - да се смъкне инфлацията, но и да се приемат законовите промени за разследване на главния прокурор. По последното дори предложи да се започне работа отсега - правосъдният министър Крум Зарков да даде чернова на партиите, те да си напишат промени, а тя да се внесе в парламента в първия му работен ден.
Не по този, а по Закона за бюджета ще е първият сблъсък между ДБ и “новата лява партия” ПП, прогнозира Борисов. Той сподели, че бюджет за 2023 г. не се приел, след като десните молили ГЕРБ да го отхвърлят.
Борисов се възмути и че за 2 г. мнозинството на ПП и ДБ не успяло да приеме нужните 4 закона, заради които членството ни в еврозоната се отложи.
Под мое ръководство с министър Владислав Горанов, после Кирил Ананиев изпълнихме всички критерии и ни се отвори вратата на еврозоната. Вървяхме заедно с Хърватия. Асен Василев 2 г. помпаше инфлацията и ето, каза Борисов. Той разказа още, че много по-рано знаел, че САЩ ще санкционират Горанов по закона “Магнитски”. Призна и че в последната седмица ходил в американското посолство 3 пъти, но не по този въпрос, а защото с “партньорите” имали много работа.