- Две писти вляво през април, след като предизвестено дружбата с БСП се оказа невъзможна
- Чепати хора, с политическо минало и самочувствие - така Дончева описа “Левицата”
- Жаблянов се разписа в ЦИК като неин представител, друго от знаковите лица на опозицията на Нинова не се афишира засега
Когато преди 2 месеца бе прокламирана като новия политически играч, за “Левицата” се разказваше като за голямо обединение. Днес обаче тя рязко се смали до само четирима, за да успее да се регистрира навреме в ЦИК за участие в предсрочните парламентарни избори на 2 април.
И все пак събитието вляво наистина е голямо - събраха се знакови имена, които през годините са били както съмишленици, така и опоненти - Татяна Дончева от “Движение 21”, Румен Петков от АБВ, Мая Манолова от “Изправи се БГ” и Спас Панчев от Земеделски съюз “Александър Стамболийски”. (За тях виж в инфографиката.)
Това е ядрото, но разговорите продължават
с други политически субекти, граждански организации и хора с ляво мислене - това обясни в неделя Костадин Паскалев, който от самото начало е един от инициаторите за ляво обединение.
А запознати разкриха, че сред потенциалните партньори, с които ще се водят разговори, са “Нормална държава” на Георги Кадиев, социалдемократите, ОБТ, комунистите на Александър Паунов, “Справедлива България”, майките от “Системата ни убива”, зелени инициативни комитети, които се борят срещу кариери, внос на боклук, инсталации за горене и други проблемни теми по места.
Както се и очакваше, не се реализира първоначално рекламираната идея БСП да е част от новата лява коалиция. Корнелия Нинова изпревари събитията и още преди кръглата маса в края на ноември предложи амнистия на изключени или напуснали столетницата. Те бяха иронични към лидерката в коментарите защо няма как да стане.
Постепенно се потвърди, че БСП твърдо не се вижда като участник в този формат. Онзи ден от “Позитано” обявиха, че са подписали с 10 леви формации (без да ги посочат обаче) извън традиционния формат на “БСП за България”. Досега той включваше ПК “Екогласност” и Тракийските дружества начело с Красимир Премянов.
Така на 2 април на вота вляво ще има две писти, при това, без да броим твърде сходните послания на “Възраждане”.
Тук днес трябваше да е лидерът на БСП, с разочарован глас обяви Паскалев в неделя. Той седна в центъра на масата и представи “Левицата”, но не стана ясно от позицията на какъв. Не отговори положително на въпрос дали ще е лицето на новата коалиция. Обяви, че напуска Националния съвет на БСП, но пък остава член на партията. Зам.-шефът на БСП Атанас Зафиров обаче веднага
написа във фейсбук, че според устава Паскалев се е самоизключил
Ключов момент за бъдещото представяне на “Левицата” е дали към нея ще се присъединят знакови лица от опозицията в БСП.
Засега това направи само Валери Жаблянов - един от изключените от конгреса в събота. Той ще е представляващ новата коалиция, след като сложи подписа си под документите, които тя подаде в ЦИК.
Засега никой друг от изключените или напуснали БСП в последните дни не дава знак публично, че ще се присъедини към “Левицата”.
Кметът на Перник
Станислав Владимиров е тъжен, че липсва обединение на левицата,
но не даде знак, че отива в новата коалиция. Напротив - обясни, че на изборите наесен ще се кандидатира като независим от “партията на перничани”. Не е изключено обаче някои от 50-те пернишки другари, напуснали столетницата заедно с него, да намери място в бъдещите листи на новата коалиция.
Същото важи и за някои от стотината в Пловдив, хвърлили партийните книжки. Но и там засега левите общински съветници обясняват, че не напускат БСП, за да ходят в “Левицата”.
Категорично с новата коалиция не се идентифицира и Сергей Станишев,
макар все още да не е обявил какви са бъдещите му планове за завръщане в българската политика. Бившият лидер на БСП и президент на ПЕС не дойде дори на първата сбирка в НДК миналия ноември, въпреки че беше поканен. Тогава там се събраха много от ключовите опоненти в партията на Корнелия Нинова.
Неуважената покана даде основание на Георги Първанов да призове, че “ако Станишев иска промяна, тогава да подкрепи трансформацията и след това да търси реализация на собствените си амбиции”. Самият
Първанов публично не е активен в новия проект,
но се зарече да помага с всички сили за успеха му.
По-късно Станишев обясни, че уважава всяко усилие за диалог и за взаимодействие между левите хора. Предупреди обаче, че като обявяват идеята си преди соцконгреса, от т.нар. нова левица ще дадат алиби на Нинова да говори за предателство и да капсулира партията, като я направи глуха за идеи, политики и вътрешни реформи. Всъщност точно това се и случи миналата неделя на червения форум.
Независимо колко ярки червени имена ще има в листите за депутати на новия проект, той
ще дърпа гласове именно от БСП
Амбициите на създателите му са да оберат и вота на онези леви, които са разочаровани от партията и отказват изобщо да ходят до урните в последните години.
Сигурно е и че неофициално в кампанията ще им помагат и стари партийни другари - както това се случи на миналите избори с подкрепата за Мая Манолова например. Тогава много социалисти по места тайно работиха за формацията ѝ, което предизвика недоволството на червената централа. На 2 април “Позитано” ще остане още по-недоволно.
Единственото ново лице в “Левицата” засега е д-р Цветеслава Гълъбова от инициативния комитет за издигане на Румен Радев за втори мандат. Тя обаче изрично предупреди, че участието ѝ няма нищо общо с държавния глава. Отделни личности сме, приех да се включа в тази платформа като човек с леви убеждения, обясни Гълъбова и настоя, че
Радев не трябва да бъде пришиван към тази платформа
Но и други нови лица се търсят трескаво за листите на “Левицата” - известни личности по места и университетски преподаватели, разкриха запознати.
Преговорите как да се наредят списъците за депутати са на много ранен етап, но вече се очертават трудни. И четирите партии играят отдавна на политическата сцена, имат хора, отметнали не една кампания и седели на банките в НС. Затова всяка ще се бори за добро представителство.
Неслучайно самата Дончева предупреди в неделя, че коалицията е от “чепати хора, с характери и самочувствие, с минало в политиката”. Но вярва, че събирането им може да прерасне в субекта, който да даде самочувствие на левите хора в България.
Предварителната договорка между четирите партии е да няма квоти, а при реденето на листите да се отчете представянето им на предишни избори по райони. Яснота ще има до седмица - 28 февруари е крайният срок за регистрация на листите в РИК.
От лидерите в битката за 49-ия парламент твърдо ще се включат двете дами - Манолова и Дончева, докато
Румен Петков и Спас Панчев отстъпват
Не съм кандидат за нищо, но съм готов да дам всичко, за да бъде представен левият избирател, казва лидерът на АБВ.
Време е за млади лица, така е честно и почтено, коментира пък Спас Панчев пред “24 часа”.
И тъй като времето напредва, а всичко се случва бързо и в крачка, новата коалиция още не е добре смазана машина и се чува скърцане.
За момента “Левицата” е формат само за участие в парламентарните избори, но много от участниците не скриват надеждите си за местните избори наесен тя да се превърне в единен политически субект. Дотогава обаче има много време, а бъдещето ѝ зависи и от резултатите на 2 април.