- Мандри предупреждават, че стоката им залежава
- Краставиците са все по 7 лв. за килограм без промоция
Цените на едро на основните храни по тържищата първи реагираха на масираните проверки, които държавата се закани да прави. За последната седмица те намаляха леко с изключение на някои оранжерийни зеленчуци, които сезонно поскъпват.
Млякото и млечните произведения поевтиняха са надолу с 1-2 процента, но след като вече бяха стигнали рекордни висоти.
Например кашкавалът е поевтинял с 6 стотинки по цени на едро за седмица, но средната му цена за България е 18,04 лв., а не липсват и градове, в които го продават срещу 19,50 лв., като в Сливен. (Виж инфографиката.)
Кравето сирене поевтиня с 2 ст. за пет работни дни, но средната му цена на едро
в началото на седмицата беше достигнала 11,20 лева
Поскъпва обаче сиренето с растителни добавки, чиято средна цена е наполовина на кравето. Тенденциято най-вероятно ще продължи, защото най-големият производител на палмово масло в света – Индонезия, обяви в четвъртък, че пак свива с 20% износа на суровината, тъй като възнамерява да я влага в химическата промишленост. При подобна ситуация миналата пролет цената на палмовото масло в целия свят подскочи, а у нас сиренето с палмово масло започна да доближава това на кравето.
Киселото мляко и маслото също поевтиняха със стотинки, а
прясното мляко спря да поскъпва
Изкупните цени още от януари вървят надолу и в петък председателят на Националния съюз на говедовъдите в България Михаил Михайлов заяви по БНР, че искат от земеделското министерство специално разрешение да унищожат част от произведеното мляко. Според него разходите за един литър мляко се движат между 1,34 и 1,52 лв., докато изкупните цени от големите ферми са паднали до 1,10 лв., а от малките – и под 90 ст. За сравнение, цените на прясното мляко в магазините е между 2,35 и 3 лева според маслеността. Млекопроизводителите обясняват, че имат много залежала продукция, която очевидно не може да се продаде при сегашните високи цени в магазините.
Натискът върху изкупните цени на млякото вероятно ще се отрази и през следващите седмици върху млечните продукти, но предстои да се види дали те ще поевтинеят и при крайния потребител , или ще спрат по-нататъшно поскъпване.
Плодове като ябълки, круши, портокали, банани предимно поевтиняват
В същото време обаче оранжерийната продукция от домати и краставици поскъпват и средната цена на краставиците по тържищата е вече 4,48 лв., а в магазините достига по 7 лева за килограм
Внесените от Турция, Гърция и Албания оранжерийни краставици струват с почти цял лев по-евтино. Дори когато има промоция, т.е. търговска верига има директен договор с производител или вносител, цената пада до 5-6 лева.
Продължават да поскъпват и всички останали зеленчуци като моркови, картофи, зеле, лук, карфиол, броколи и т.н. Морковите по магазините например масово са вече 2 и над 2 лева килото и на практика са само с около 1 лев по-евтини от биоморковите.