Жители на община Доспат излизат на ефективни протести срещу драстичния скок на цената на водата от началото на тази година в Смолянска област. Те са изпратили подписка до общината, с която заявяват, че ако е вярно, че цената на водата скача от 2.60 лв. за 1 куб. м 4.60 лв., тъй като не се уведомени надлежно за подобно нещо, то те не са съгласни с подобно увеличение и ще организират протести.
"Водата до всички населени места в община Доспат достига на принципа на естествено налягане без необходимостта от помпи и други специални съоръжения, използващи електроенергия или друг вид енергия. Трасетата на водопроводите от изворите до населените места са изкопани изцяло с доброволния труд на населението в миналото“, заявяват в писмото си недоволните граждани. Те припомнят, че с решение на Об С в Доспат, е даден мандат на кмета да не съгласува актуализиран бизнес плана и да не приеме инвестиционната програма на ВиК Смолян, в които се предвижда повишаването на цената на водата.
„Подкрепям напълно подписката на хората, водата е много скъпа, а само в селата Црънча и Бръщен тя се доставя с помпи, в останалите населени места стига до домовете по естествен път. Повечето водопроводи хората са си ги копали сами, прекарвали са всяко семейство 50 -100 метра, в същото време обслужването на мрежата от ВиК е трагично. Разкопават без да питат,без да вземат разрешение съгласно общинска наредба и да поемат гаранции. Заради това има 20-30 жалби от хората - до КЕВР, ВИК, МРРБ, президента, премиера. От проекти на общината досега сме инвестирали към 6-7 млн. лева във водния сектор само по Програмата за селските райони. Всичко това се инвестира със средства, които не са на ВИК, те само ползват създадената мрежа и не можем да разберем откъде се вдига тази цена", заяви кметът на община Доспат Елин Радев.
Срещу скока на цената на водата се обяви омбудсмана Диана Ковачева, а кметът на община Смолян Николай Мелемов подаде жалба до Административния съд в София, с която иска отмяна на решението на КЕВР за цената на водата в Смолян.