Бурното завръщане на китайската икономика може да допринесе значително за глобалния растеж през 2023 г., водено от силно възстановяване на потреблението, заяви неотдавна Томас Хелблинг, заместник-директор в отдела на МВФ за Азиатско-тихоокеанския регион, отбелязвайки, че въздействието на растежа на Китай ще бъде „отчетливо положително“ и „особено силно“ в страни и области, с които Пекин има по-тесни търговски връзки.
Сега, след премахването на противоепидемичните ограничения и оптимизирането на стратегия за борба с COVID-19, правителството на страната даде ясна подкрепа за икономическата работа, проправяйки пътя за пълно възстановяване. На заседание на кабинета миналия петък премиерът Ли Къцян представи за обсъждане проектодоклада за работата на правителството, който той трябва да бъде одобрен на сесията на парламента в началото на март. По това време се очаква Китай да обяви годишната си цел за ръста на БВП. На заседанието Ли Къцян посочи, че тъй като пакетът от политики и мерки за стабилизиране на икономиката продължава да носи ползи, а с премахването на противоепидемичните ограничения дейността на националното стопанство се подобрява, нужни са усилия за консолидиране и разширяване на тенденцията към възстановяване на икономиката. На фона на по-ранното от очакваното възстановяване, МВФ повиши прогнозата си за икономическия растеж на Китай през 2023 г. до 5,2 процента, което е с 0,8 процентни пункта повече от октомврийските очаквания.
„Очакваният растеж от 5,2 процента в Китай ще допринесе за една четвърт от глобалния ръст тази година. Въздействието върху растежа на други места е очевидно положително“, каза Томас Хелблинг по време на виртуален брифинг миналия петък. Институцията предостави също груба оценка на средното разпространение – за всеки процентен пункт по-висок растеж в Китай ефектът към останалия свят ще бъде около 0,3 процентни пункта, предаде Радио Китай.
„Отчитайки ефекта на преливането, в близко бъдеще, през 2023 г., трябва да посочим, че възстановяването се дължи на потреблението. Това е различно от по-ранните възстановявания след спадове на растежа в Китай, които бяха по-скоро движени от инвестициите“, посочи Хелблинг. Тласъкът ще се дължи на възстановяването на услугите, особено в тези с голям интензитет, включително пътувания и туризъм както в страната, така и в чужбина. „Така че това, което бихме очаквали, е, че ефектът на преливането в близко бъдеще ще бъде силен, особено на фона на солидните връзки в туризма с много от азиатските съседи, включително Тайланд или Филипините. Разбира се, колкото по-широки са тези връзки, толкова по-широко ще бъде въздействието“, добави той.
Дейността на сектора на услугите в Китай през януари се разшири за първи път от пет месеца, тъй като разходите и пътуванията получиха тласък от премахването на ограниченията срещу COVID-19, като същевременно изпратиха бизнес доверието до близо 12-годишни върхове, показа проучване на частния сектор от икономическото издание „Цайсин“ (Caixin).
Съседните държави вече усетиха тенденцията по време на едноседмичните почивни дни за Пролетния празник – резервациите за изходящи пътувания скочиха с 640 процента, като Банкок, Сингапур, Куала Лумпур, Чиангмай, Манила и остров Бали оглавиха списъка на най-популярните дестинации за китайски туристи.
Независимо, че повторното отваряне на Китай ще даде тласък на глобалния растеж, компенсирайки слабостта в Европа и задаващата се рецесия в САЩ, някои западни медии говорят за „инфлационен натиск“, твърдейки, че китайското търсене на суровини, материали и енергия ще повишат цените на тези стоки.
В отговор Хелблинг счита, че ако се случи, подобно поведение ще има „ограничено въздействие върху инфлацията“, добавяйки, че цените на суровините се понижиха от началото на година, „и са по-ниски в сравнение с по-ранните прогнози“. „Така че ще видим по-голяма възходяща, вероятно ограничена възходяща рискова инфлация от по-ранното от очакваното отваряне в Китай“, посочва той.
Темпото, с което Китай се възстановява тази година, ще бъде от значение за света. В последната си икономическа актуализация МВФ каза, че световната икономика ще нарасне с 2,9 процента тази година, което представлява подобрение с 0,2 процентни пункта спрямо предишната прогноза от октомври. Това число обаче все още би означавало спад от 3,4 процента през 2022 г. За напредналите икономики забавянето ще бъде по-ясно, със спад от 2,7 процента през миналата година до 1,2 процента и 1,4 процента през тази и следващата. Девет от десетте напреднали икономики вероятно ще се забавят. Световната банка даде много по-мрачна прогноза, като очаква глобалният растеж да се забави от 2,9 процента през 2022 г. до 1,7 процента през 2023 г., а БВП на САЩ се очаква да нарасне само с 0,5 процента през 2023 г., най-слабата прогноза от три десетилетия. Перспективите за други икономики в света са доста несигурни и не са обещаващи – като основните фактори включват повишаване на лихвените проценти, инфлация и енергийни проблеми, наред с други. Прогнозата за икономически растеж на Китай от 4,4 до 5,2 процента се основава главно на икономическата жизненост след повторното му отваряне след епидемията и бързото възстановяване на производството и потреблението. Наблюдателите също така предупреждават за по-разстроен, протекционистки свят под по-силния натиск на САЩ за технологично разделяне. Хелблинг също предупреди за възможна „геоикономическа фрагментация“ при нарастващия натиск за технологично разделяне, цитирайки регионалната икономическа перспектива на МВФ от октомври 2022 г., като казва, че то може евентуално да доведе до „значителни приходи или загуби на БВП“ по света. „Като се имат предвид тези рискове, ние подчертахме, че основните икономики трябва да работят заедно, за да се справят с предизвикателствата от фрагментация и я избегнат“, подчерта той.