На финала на 48-ия парламент - четвъртия поред, който не изкарва мандата си, потърсихме депутати, които за първи път са прекрачили прага на тази сграда като народни избраници.
Какво си представяха за работата на депутат и с какво се сблъскаха в действителност?
С каква лична амбиция седнаха на депутатските банки и удобни ли са те. Разочарованията демотивират ли ги, или напротив - сега желаят по-силно пак да бъдат избрани? И защо?
Това попитахме тримата млади политици, чийто първи стаж като народни представители продължи само три месеца.
Тримата са ситуирани различно в политическия спектър - представители на ГЕРБ, “Демократична България” и партията дебютант след изборите миналия октомври “Български възход”. Те са млади, активни, навлезли в политиката на местно ниво. И тримата са юристи. Впрочем, в този състав на парламента за първи път от години над 1/5 от избраните бяха юристи.
В отговорите си тримата опоненти стигат до консенсус - политическата истерия и конфронтация са най-неприятното усещане, което 48-ото НС е оставило у тях.
- Никой не ме потърси за услуги
- Да се държиш любезно с колегите показва и самоуважение, а видях политическа радикализация, отговаря Марин Маринов от ГЕРБ
- Г-н Маринов, в общия тон на последното заседание на 48-то Народно събрание пролича натрупаното разочарование у всички партии. Вас огорчи ли ви нещо?
- Най-негативно ми повлия крайното противопоставяне между партиите. Дори по най-важните теми винаги се намираше някой, който да е против добрите идеи.
Не просто против, а да се изявява като радикална опозиция. Разочароваха ме становища на база политически пристрастия, а не на обективни причини.
- И този парламент, като и предните няколко, макар и краткотраен изобилстваше от напрежение и скандали. Вие лично скарахте ли се с някого от колегите?
- Не съм участвал в никакво остро противопоставяне. Ако е имало някакви реплики, те са били от парламентарната трибуна и са били част от процедурите, предвидени за работа в НС. Старах се да подходя с уважение към колегите, защото това е и известна доза себеуважение.
- Има ли разлика в това да сте страничен наблюдател и действащ депутат?
- Разликата е огромна. Парламентарният живот е различен от това, което се вижда по телевизията и медиите. Има положителни и отрицателни неща в ежедневието и работата на един народен представител.
- Доволен ли сте от работата си като народен представител, какво успяхте да свършите?
- Животът на настоящия парламент бе твърде кратък, за да може да постигне нещо по-глобално и да мога да посоча по-голям успех в работата си. Постарах се да насоча вниманието към региона, който представлявам - София област, към проблемите на хората и общините в областта.
Бях активен в работата на правната комисия и тази по вътрешна сигурност и обществен ред. Изказванията ми от парламентарната трибуна са свързани с това. Положихме усилия, разработихме законопроекти, които не можахме да придвижим в този парламент, но надявам се в следващия да бъдат довършени.
- Промени ли се отношението на хората към вас, след като станахте депутат?
- Приятелите ми ме търсят, както и преди. За съжаление нямам достатъчно време да бъда с близките си. Промени се животът ми, ежедневието ми бе по-различно.
Никой не ме е търсил за услуги. Търсили са ме хора и представители на местната власт и бизнеса с препоръки или предложения за законодателни изменения, което е част от работата на народния представител.
- Случвало ли се е да бягате от работа?
- Нямам отсъствия до този момент, участвал съм във всички заседания на НС.
- С какво пътувате за работа?
- Използвам личния си автомобил през цялото време. Не съм използвал служебни автомобили по никакъв повод.
- Удобни ли са банките в пленарната зала, или бихте предпочели да сте в новата, в Партийния дом?
- Не съм бил в другата сграда, но от колеги знам, че е доста по-модерна от тази. Тази сграда символизира българския парламентаризъм, символ е на Народното събрание, но като удобства далеч не отговаря на нуждите и очакванията. Не са удобни тези банки. Не става въпрос толкова за удобството, колкото за потребностите. Това е работно място, а на тези банки няма възможност да водим записки, да пишем, да ползваме компютри и технически устройства.
- Наложи ли се да обновите гардероба си, след като станахте депутат?
- И преди да започна работа в парламента, професията ми предполагаше ползването на официално облекло. Пазарувах, но не мога да кажа, че съм променил драстично гардероба си. Взех си още 2 костюма и 4 ризи.
- Готов ли сте за следващата предизборна кампания, или вече не проявявате интерес?
- В мен има известна доза разочарование, но все пак съм мотивиран да продължа да работя. Виждам, че дейността на народния представител разкрива доста възможности да работим за по-добър утрешен ден, да поставяме на дневен ред проблемите на хора, общини и бизнес, а и да търсим решения.
- CV:
- На 36 г., юрист
- Избран е от 26-и МИР - София - област
- Бил е общински съветник от ГЕРБ и два мандата председател на Общинския съвет в Етрополе
- Членува в Софийската адвокатска колегия