Депутатите отказаха да променят закона срещу домашното насилие
Отстраняване на насилника от съвместно обитаваното с жертвата жилище и забрана да контактува с нея. Забрана да притежава оръжие и да си купува боеприпаси. Задължително включване на домашния насилник в програми за справяне с агресията.
Всички тези мерки за защита от домашното насилие депутатите отхвърлиха в петък вечерта. Не се съгласиха дори да има поне по един кризисен център във всеки областен град.
И така с чиста съвест закриха предпоследната си работна седмица, за да се отправят към 5-ата си предизборна кампания.
Близо 3 часа от оскъдното останало пленарно време, преди президентът да ги разпусне, избраниците прекараха в спор трябват ли изобщо по-строги мерки за защита от домашното насилие. И вместо това да е един от малкото им законопроекти, приети с консенсус, пак извадиха джендърите и Истанбулската конвенция. А по-проницателните дори провидяха и легитимирането на трети пол.
Близо 1000 годишно са случаите на домашно насилие у нас. За 2022 г. МВР е регистрирало 941. От тях разкритите са 273, или едва 29%.
Между 2-ма и 3-ма на ден подават сигнал, че са станали жертви
Според неправителствените организации броят им е много по-голям, но се страхуват да се оплачат. Защото полицията няма да реагира или защото, ако реагира, няма да е адекватно.
Увлечени да ни спасяват от 3-ия пол, избраниците дори не се сетиха, че по-строгите мерки срещу насилието могат да са по-смислено послание в предизборните им речи. И доказателство, че четвъртият пореден провален парламент все пак е свършил нещо за хората.
Единственото хубаво на този законопроект е, че няма да бъде приет на второ четене. Единственото хубаво нещо, което ще се случи в този парламент, е, че другия четвъртък приключваме работа и че тези глупости, които предлагате, няма да видят бял свят. Единственото нещо, което се радвам, че не чух, е, че и този закон е по Плана за възстановяване и устойчивост, обяви обаче зам.-председателят на червените Георги Свиленски. Цялата група на БСП гордо гласува “против”
Прав е Свиленски - законопроектът не се прие, парламентът се разпуска в петък, а текстът не е част от плана. А може би трябваше. Тогава имаше шанс да го приемат, за да си вземат парите от Европа. Редовият избирател май се интересува повече от това има ли кой да спре съпруга, който раздава шамари за лека нощ на жена си и децата, отколкото от медиацията.
Чу се и друго - че сегашният закон си работи перфектно и нужда от корекции в него няма. А хората от статистиката, и по-страшното - тези от неофициалната статистика, сигурно са просто цифри.
Имаме закон за домашното насилие, който е действащ и работещ перфектно до момента. Казвам го и като адвокат, не виждам никакъв проблем, каза убедено Цвета Рангелова - юрист от “Възраждане”. Иначе, когато се кандидатира за кмет на Благоевград през 2021 г., като основен приоритет тя изтъква семейството и детето.
Че детето е приоритет на партията, се вижда и от последвалото изказване на колегата ѝ Стоян Таслаков, който се притесни, че интерес от закона имат само частните
НПО-та, които ще отвличат деца
Партийният зам.-председател Цончо Ганев пък толкова се разпали, че обсипа вносителите с грозни обиди и си заслужи наказание.
По-късно се оказа, че в същия ден синът на лидера на “Възраждане” Костадин Костадинов два пъти се е сбил със съученици заради подписката на баща си срещу еврото. Костадинов-старши изпитва гордост от това - похвали се във фейсбук, че резултатът бил 2:0, т.е. синът му ги ступал. И обясни, че България е изградена точно от такива хора. И така, уж борците със статуквото късаха ризи за сегашния, явно неработещ закон, развявайки знамето срещу “джендърите”. Уж статуквото ДПС подкрепи промените, а малко по-рано предложи друга важна поправка - да отпадне изискването за системност при случаите на домашно насилие, т.е. да не се чака агресорът 3 пъти да посегне на близките си, преди да бъде задържан и наказан.
Добри намерения, лошо изпълнение демонстрираха вносителите от “Демократична България” и “Промяната”. Те пък размахаха девиза “Нито една повече”, но не можаха да защитят убедително проекта си или поне да съберат всичките си депутати в залата. При толкова нисък кворум заедно с гласовете на ДПС можеше да им стигнат. Вместо това пробваха да се пазарят - да приемат и двата текста на първо четене, после да се чистят спорните точки. Впрочем така беше пренаписан и Изборният кодекс. ГЕРБ пък гласуваха “по съвест”, нищо, че шефката им Десислава Атанасова разказа за поредната убита от приятеля си жена същия ден.
Накрая всички излязоха герои от този дебат. Някои - защото бързо качиха във фейсбук клипчета с пламенни изказвания в стил “Не пипайте децата”. Други - защото пак разгромиха третия пол. А трети, защото се отчетоха как са написали добър закон, който обаче “лошите” отхвърлиха.