Възлагаме на правителство с 2 месеца до края на мандата си да внесе всеобхватна програма на стойност десетки милиарди и да постави жалоните, в които ще се развива българската отбрана в следващото десетилетие, възмутиха се от "Възраждане"
Парламентарното мнозинство задължи Министерския съвет да изготви всеобхватна и финансово обоснована програма за инвестиции в отбраната до 2032 г. Законопроектът мина със 136 гласа "за", 25 против - всички от "Възраждане" плюс един от БСП и девет въздържали се.
Николай Дренчев от "Възраждане" поиска изслушване на служебния министър на отбраната Димитър Стоянов докато депутатите разглеждаха Проект на решение за възлагане на Министерски съвет да изготви всеобхватна и финансово обоснована програма за инвестиции в отбраната до 2032 г. Той отбеляза, че приемането на законопроекта е предопределено - пет парламентарни групи са вносители на този проект. "Защо правим това по този начин нямам обяснение. Възлагаме на правителство с мандат 2 месеца до края на мандата си да внесе всеобхватна програма на стойност десетки милиарди и да постави жалоните, в които ще се развива българската отбрана в следващото десетилетие?" ,попита Дренчев.
"Ние бюджет не сме направили, работим с неадекватен на инфлацията и на случващото се бюджет от м.г. По какъв критерий експертите от МО ще изпълнят тази точка? Това е безумно искане. Това ще бъде волно съчинение, ако наистина го внеса в срока", добави още депутатът от "Възраждане". И предположи, че кабинетът няма да го внесе в срок. Той подчерта, че правителството има 100 по-къс срок от този на плановете, които трябва да направи.
Дренчев си обяснява искането с това, че "евроатлантическото мнозинство силно се притеснява, че след следващите избори МО, както и останалите министерства, ще бъдат управлявани от "Възраждане" и искат да им вържат ръцете".
Христо Гаджев посочи, че правителството вече е внесло такава програма за около 10 млрд. лв през октомври. А депутатите не трябва да се правят, че тази тема не съществува. С подобен акт щели да дадат насока какво да прави служебното правителство, така че да получи подкрепа. Щяло да се даде яснота какво ще се изхарчи следващата година.
Възлага се финансова рамка, която не се знае каква е, предупреди Дренчев.
Георги Георгиев от ПП посочи, че искат срокове за модернизацията на армията, каквито не са посочени пред комисията по отбрана. "Има 2 важни неща в решението - темата с военно-икономическия анализ за придобиване е много важна и трябва да бъде развита добре. В никаква форма тези проекти не трябва да бъдат разделяни на етапи", смятат от ПП за превъоръжаването ни.
Атанас Славов от ДБ защити предложението за програма като посочи, че така се дава всеобхватен подход как да се действа. "Не става въпрос за одобряване на отделни проекти, а за цялостна визия за превъоръжаване и модернизация на българската армия през следващото десетилетие", настоя той.
А Христо Гаджев напомни, че НС е това, което взема решенията и може да подпомага министерството. Винаги има гъвкавост как да се организират приоритети и да се изпълняват в цялост", посочи той. И призна, че логиката е програмата да е на редовно правителство, но такова в момента няма. Той дори бе доволен, че предните две служебни не са внесли такава програма, но се възмути че не са започнали работа, а редовното правителство е започнало от нулата, сегашният служебен кабинет пък избрал друг подход и решил да работи. "Хубаво е това решение да бъде прегледано от парламент, който ще излъчи мнозинство и правителство, което ще изпълняват тази програма, но работата не трябва да спира", заинати се Гаджев.