В зависимост от обвинението предвиденото от закона наказание за 42-годишния мъж, причинил катастрофата край старозагорското село Хрищени, при която загина 7-годишно момиче, е от 3 до 15 или от 5 до 20 години „лишаване от свобода“. Това каза на брифинг пред Съдебната палата в Стара Загора окръжният прокурор Дичо Атанасов. Водачът е управлявал моторното превозно средство с концентрация на алкохол от 1,42 промила, установена с техническо средство. Това съобщи БТА.
Инцидентът е възникнал на 28 януари около 23:30 часа. Шофьорът на автомобила е превозвал двете си деца – момиче на седем и момче на девет години. В момента момчето е настанено в болнично заведение с множество фрактури и политравми, травма на гърдите и на главата, посочи Атанасов.
Водачът също е със счупен шиен прешлен и с травма на главата и към момента не е в състояние да се провеждат каквито и да било действия по разследване. Състоянието му не е позволило да бъде тестван за употреба на наркотични вещества, коментира още окръжният прокурор.
Към момента скоростта, с която шофьорът е управлявал автомобила, не е установена. „Може да се предполага, че е била висока, тъй като в предната част автомобилът е доста увреден, но скоростта ще бъде установена с точност при заключението на автотехническата експертиза“, каза Дичо Атанасов. От думите му стана ясно, че ще се установява дали децата са превозвани според законовите разпоредби да бъдат в обезопасителни столчета или седалки. Но данните сочат, че вероятно това не е било спазено, тъй като момиченцето е загинало след като е „изпаднало при удара на автомобила в циментова ограда извън колата“, обясни още той.
„Прокуратурата се опитваме да променим наказателно-съдебната доктрина в посока всички тези деяния да не минават под формата на „непредпазливи“, посочи окръжният прокурор. От думите му стана ясно, че „когато един водач под влияние както на алкохол, така и на наркотици се качи на автомобила, той следва да предполага, че неговите възприятия са различни от шофьор, който не е употребявал субстанции. Това означава, че трябва да носи отговорност за евентуален умисъл, а не непредпазливо деяние“, обясни Атанасов. Според него водачи, които са установени, че употребяват такива вещества и управляват моторно превозно средство, закона да се промени и автомобилът да бъде конфискуван, като доказателство за извършване на престъпление, независимо от неговата собственост“, категоричен е още той.