Медиацията стана задължителна при някои искове за разпределяне на съсобственост и парични вземания. Това стана с решение на Народното събрание на второ четене.
Промените са заложени в Закона за медиацията и са част от нужните за Плана за възстановяване и устойчивост. Според тях при някои граждански и търговски искове ще бъде задължително да се минава през център по медиация, а по други съдът може да задължи хората да участват в процедура по медиация по собствена преценка.
На първо четене депутатите приеха процедурата да бъде задължителна и за някои граждански дела като разводи и спорове за родителски права. По време на правната комисия обаче депутатите са решили друго - медиацията при тях да не е задължителна, но съдът да има право да прецени дали да ги задължи да го направят.
Това се отнася за искове по разводи, определяне на родителски права и отношенията с бабата и дядото на детето, издаване на лични документи на детето или неговата издръжка, както и за прекратяване на договори за до 25 000 лева, за възнаграждения по трудов договор, признаване на уволняване за незаконно и др.
За да реши съдът да задължи страните да минат през процедура по медиация, той трябва да открие между тях трайни връзки помежду си, вече са водили подобни дела, бързото решаване на спора е в интерес на детето.
"Искам да обърна внимание специално на семейните спорове, а именно случаите, засягащи упражняване на родителските права, издръжка, издаване на лични документи за деца, както и развода, че предложението на вносителя тези спорове да подлежат задължително на медиация се базираше на практика и опит както в други държави, така и в областта на приети международни стандарти в тази област, които е установено практически, че при тези дела емоционалният елемент е водещ, т.е тук решаването на спора от съд, особено при децата, винаги крие риск от травматични преживявания и за задълбочаване на разделението с единия родител", обясни депутатът Васил Пандов от "Продължаваме промяната".
"При тези спорове бързото решаване е в интерес на детето и се крие именно в намирането на диалог между носителите на родителска отговорност", каза още той.
Депутатите приеха още медиаторите в центровете по медиация да са с юридическо образование. Първоначално законопроектът бе изготвен от работна група към ВСС. На второ четене в правната комисия и в зала обаче, той бе прекроен. Промените ще влязат в сила след година и половина - от 1 юли 2024 г.
Освен че е едно от условията по ПВУ, той е важен и за облекчаване на работата на съдилищата в страната, която е и неравномерно разпределена. Медиацията е важен способ, защото осигурява бързо, евтино и ефективно разрешаване на спорове, посочи служебният правосъден министър Крум Зарков на първо четене в зала.