Условието Виена да вдигне ветото е да отчете спад на нелегалните мигранти
България да получи помощ от 2 млрд. евро от Европейската комисия, с които да си купи по-хубава техника за наблюдение и контрол на границата с Турция,
хеликоптери, високопроходими машини, техника за нощно виждане,
да построи инфраструктура и др. За това ще настоява пред Брюксел австрийският канцлер Карл Нехамер, обеща той при визитата си у нас в понеделник.
Австрия и Нидерландия наложиха вето на членството на България в Шенген в края на 2022 г. Виена твърди, че много от нелегалните ѝ мигранти пристигат по коридор от Турция през България. За да види лично как охраняваме границата, президентът Румен Радев покани Нехамер на оградата.
“Реални резултати” в борбата с нелегалната миграция ще накарат Австрия да вдигне ветото, каза канцлерът. Това означавало Виена да отчете спад на нелегалните си мигранти.
България се надява да получи зелена светлина за Шенген след 1 октомври, но обявеното вчера условие на Австрия може да удължи процеса.
“Трябва да има ясен сигнал на европейско ниво, че страните на първа линия не са изправни сами с процедурите за предоставяне на статут на бежанци. Това е правен въпрос, който трябва да бъде решен на европейско ниво”, защити ни обаче Нехамер.
И тъй като първата стъпка е подсилване на границата с повече и по-добра техника, той лично ще лобира България да получи от ЕК вече поисканите от президента Радев 2 млрд. евро.
“Ние сме изключително благодарни за усилията, които българската държава полага за защитата на тази граница”, каза на място канцлерът.
България прави най-доброто, което може, увери го Радев.
“Шенген олицетворява една от най-значимите ценности на съюза - свободата на движение. И освен сигурност има икономически и други измерения и аз мисля, че не е справедливо ние с Румъния да бъдем извън Шенген, защото от това губят и нашите икономики, губи и Австрия, защото тя е инвеститор №1 в България и ние ценим силно това икономическо сътрудничество”, отбеляза президентът.
“Системата на Шенген се намира в голяма криза
Ако тя функционираше, това би трябвало да означава, че вътре в това пространство не би трябвало да има граничен контрол. Но реалността е различна. От 2015 г. Германия въведе отново граничен контрол на границите си с Австрия и Чехия. Чехия за първи път в историята си въведе контрол на границата си със Словакия. Австрия контролира с граничари от полицията и служители на армията границата със Словакия, Унгария и Словения. Това де факто очертава този голям проблем, който може да решим само заедно”, обясни Нехамер.
“Това, че Шенген не функционира пълноценно в Централна Европа, че между държавите се въвежда граничен контрол, не означава, че България и Румъния трябва да стоят извън. Ние сме развили способности и доказваме ежедневно, че
охраняваме външните граници на ЕС, и то по-добре от редица шенгенски държави”,
настоя обаче Радев.
По-късно Нехамер се срещна в София и със служебния премиер Гълъб Донев, който изрази надежда, че посещението ще допринесе за положително развитие по този наш приоритет. “Това ще е важен тласък за отношенията между България, Австрия и разбира се, за целия ЕС”, каза му Донев.
Нехамер обаче повтори тезата си, че ЕК трябва да помогне на държавите да си пазят границите и Австрия ще чака реални резултати, за да вдигне ветото.