Часове преди да пристигне у нас, австрийският канцлер за пореден път обяви, че няма да отмени ветото си за разширяването на Шенген
Австрийският канцлер Карл Нехамер, който пристига у нас заедно с вътрешния си министър Герхард Карнер, ще бъде заведен да разгледа границата с Турция в района на Елхово. Той трябва сам да се убеди, че България има място в Шенген. Поне на това разчитат президентът Румен Радев и неговото служебно правителство.
В същото време сигналите, които идват от Виена преди това посещение, не ни дават кой знае колко кураж, че Нехамер лесно би променил позицията си. Мнението му, изразено само часове преди да излети за България, е, че ветото за разширяването на Шенген си остава в сила.
“Докато шенгенското пространство не функционира и например Германия извършва контрол по границите с други държави от Шенген, каквато е Австрия, както правят това и много други европейски страни, не можем да разширяваме това пространство. Затова шенгенското вето на Австрия остава в сила, докато ситуацията принципно се промени”, твърд е Нехамер. Според него България и Румъния трябва да получат пълна подкрепа от ЕС за укрепване на своите граници.
“България трябва да бъде в състояние
да изгради такава здрава гранична защита, като тази на Гърция.
За целта от страна на Европейския съюз трябва да бъдат предоставени необходимите средства”, смята канцлерът.
Думите му говорят, че той едва ли лесно ще премахне австрийското вето за България и Румъния.
“Трябва още по-здраво да натиснем спирачката на бежанците, не само в Австрия, а и в цяла Европа”, смята австрийският лидер, който е известен с твърдата си позиция срещу мигрантите от години.
50-годишният Нехамер е роден във Виена. Издига се до чин старши лейтенант в армията, но я напуска, за да работи в сферата на политическите комуникации и да преследва кариера в консервативната Народна партия.
Като “лоялен войник” той се издига в политическата йерархия и в началото на 2020 г. става министър на вътрешните работи. Там обаче е силно критикуван заради реакцията си след джихадистка терористична атака, която удари Виена през ноември същата година и уби 4-ма души.
Нехамер призна, че са били допуснати “недопустими грешки” при обработката на разузнавателни данни за джихадистите, но обвини крайнодесния си предшественик Хърбърт Кикъл за състоянието на своето министерство.
Въпреки тази грешка австрийският лидер е възхваляван от свои, тъй като се смята за силен поддръжник на твърдата политика за бежанците. В нея се включваше засилване на проверките на границата и обещание да се предотврати повторение в Австрия на миграционната криза в Европа от 2015-2016 г. Тогава страната му прие повече от 1% от търсещите убежище.
Самият Нехамер пък разгневи критиците си, когато настояваше афганистанците без права за убежище да останат и
да бъдат върнати в родината им, дори когато талибаните се приближиха до портите на Кабул
“Ако депортациите вече не са възможни поради ограниченията на Европейската конвенция за правата на човека, трябва да помислим за алтернативи”, каза той тогава.
Нехамер, който е баща на две деца, е женен за дъщерята на известен телевизионен водещ. По време на пандемията австрийците го харесваха и за строгото му спазване на правилата за социално дистанциране. Бившият военнен обича да прекарва изолацията си в продължителни
разходки с Фани, неговата баварска планинска хрътка
Напомняйки на всички за личните им задължения по време на пандемията, Нехамер зовеше австрийците да бъдат заедно в борбата срещу коронавируса. “Солидарността е една от основните ценности на християнската социална философия и се проявява особено по време на криза”, каза той в началото на пандемията.
В края на 2021 г. Нехамер стана шестият канцлер на страната си в рамките на 5 години. На него се възлагаха надежди да сложи край на политическата турбуленция, започнала с мащабно разследване за корупция, което накара тогавашния канцлер Себастиан Курц да се оттегли след обиск в кабинета му през октомври. Въпреки че бе един от най-доверените хора на Курц, Нехамер никога не е бил част от неговия вътрешен кръг, който беше погълнат от скандала с присвояване и дезинформация. Неговите партньори от Зелената коалиция са сред най-шумните му критици по въпросите на миграцията, но на лично ниво го описват като лесен за общуване и по-надежден партньор от Курц.
Нехамер е хардлайнер, но всъщност прави услуга на България. Ако го нямаше австрийското вето за България и Румъния, то ние щяхме да сме все така блокирани от нидерландците, а Румъния щеше да влезе в Шенген без нас. Което би било особено унизително за София. Затова Нехамер би трябвало да изглежда за нас, българите, дори като положителен герой.