Втора поредна години общините започват без държавата да има гласуван от Народното събрание републикански бюджет, притесняват се кметове от Добричка област. Тази ситуация, освен другите известни неизвестни около цените, създава и напрежение, защото използването на месец на 1/12 част от миналогодишния бюджет при продължаваща инфлация не стига доникъде, добавят те. Не признават официално, но смятат, че годината ще е трудна, а предстоят предспочни парламентарни избори и редовни избори за местна власт през ноември.
„Въпреки изборите за Народно събрание, кризите, войната в Украйна, общината в Добрич е стабилна”, категоричен е кметът Йордан Йорданов. Според него, проблем са късно отворените програми за новия програмен период, заради което около 2 години общините не могат да кандидатстват по проекти в различни области, на които разчитат.
„Капиталовата програма за м.г. е почти изпълнена. Бюджетът на общината за тази година вероятно ще приемем след месеци, няма и държавен бюджет за тази година, не знаем в какви размери ще е държавната субсидия, както и средствата за капиталови разходи”, обяснява кметът на община Добричка Соня Георгиева. Според нея обаче, дейността в общината няма да спре. Според кмета на Крушари Илхан Мюстеджеб, общината е в стабилно финансово състояние. От предвидените за събиране местни приходи към 30 ноември м.г. са изпълнени 97 процента.
„Общините нямат механизъм за увеличаване на своите приходи, когато има такава инфлация. Община Балчик има достатъчно собствени приходи и не сме оставили нито една сграда неотоплена поради липса на средства. Проблем в изпълнението на капиталовата програма е огромното увеличение на цените на строителните материали, на енергоносителите, на човешкия труд. Затова с планираните средства успяваме да направим много по-малко от предвиденото като обем”, казва кметът на община Балчик Николай Ангелов.
„През м.г. в община Каварна броят на туристите се увеличи, но все още не можем да достигнем нивата от 2019 г. Те предпочитат като места за настаняване къщи за гости или малки семейни хотели. Имаме разработени конкретни мащабни инфраструктурни проекти, които са важни за икономическото и социалното развитие на общината, но на този етап няма яснота на какво безвъзмездно финансиране можем да разчитаме”, смята кметът на община Каварна Елена Балтаджиева. Кметът на Ген. Тошево Валентин Димитров е доволен от много доброто изпълнение на приходната част на бюджета за м.г. Но подчертава, че инфлацията, повишените цени на всички услуги, на горивата и ел.енергията се отразяват тежко на общинския бюджет. Не смее да прави прогнози за тази година и се притеснява да не е нулева за строителната програма. „Иначе амбицията ни е общината да използва максимално възможностите, които дава Планът за възстановяване и устойчивост. Искаме да подобрим техническата инфраструктура, да сменим колкото може повече водопроводи, да се доизгради канализацията в град Ген. Тошево”, казва още Димитров. „Имаме идея, въпреки финансовата неизвестност, да създадем кризисен център за нуждаещи се от настаняване. За целта можем да използваме първия етаж на сградата на бившия партиен дом в центъра на Тервел, на която общината е собственик. Притеснявам, че и тази година ще трябва да затягаме коланите Ще направим всичко възможно и хората да са доволни, и общината да е финансово стабилна”, споделя кметът на община Тервел Симеон Симеонов.
„Отварят се постоянно процедури по Плана за възстановяване и устойчивост, започват действия по санирането на сгради, към което хората проявяват голям интерес, а няма финансова яснота. Вече няколко години финкционираме, без да се развиваме особено. Не знаем какви средства за капиталови разходи ще има през т.г. В закона за удължения бюджет от 2022 г. има текстове, които рамкират средства от м.г. Отварят се дефицити, например с с осигуряването на новия размер на минималната работна заплата в бюджетните дейности и др.”, посочват проблеми кметовете и засега не мислят за предстоящите през ноември местни избори.