- ГЕРБ ще вдига забраната да управлява с БСП в експертен кабинет
- Борисов призна на Нинова, че поканата ѝ била в стил “Ако сте мъже, ще дойдете” - и отишъл
- Карадайъ: Предпоставихме такова поведение до 5-ите избори, че след тях да можем да разговаряме нормално и да преодолеем кризата
- На първата от 6 години лидерска среща старите партии си поискаха властта обратно от президента
Редовно правителство на България е възможно. Но не сега, а след около четири месеца - в следващото 49-о народно събрание.
Посланието отправиха лидерите на трите големи системни партии у нас - ГЕРБ, ДПС и БСП, на лидерската среща, организирана от Корнелия Нинова.
Бойко Борисов малко на шега обясни, че нямало как да откаже участие - поканата, отправена от председателката на социалистите, била “Ако сте мъже, заповядайте!”. И вече не на шега обяви, че прословутото решение на конгреса на ГЕРБ никога да не подкрепя мандат на БСП може да се ревизира.
Това са добри предпоставки в периода до евентуалните предсрочни избори да имаме такова поведение, че след тях да можем да преодолеем политическата криза и да има редовен кабинет, обяви и Мустафа Карадайъ.
Четвъртият председател на масата за първия от 6 г. лидерски разговор бе Стефан Янев. От “Продължаваме промяната” и “Демократична България” отказаха лидерския формат.
Обявеното за пробив от участниците връщане към нормалния тон в политиката бе разчетено от отсъстващите ПП и ДБ като предизборна коалиция. А че изборите идват сега, не скри никой от лидерите.
Сега ГЕРБ не може да подкрепи кабинет с мандат на БСП, идват 5-ите избори, ясен бе Борисов.
Нашият конгрес ни е задължил да не приемаме коалиция с БСП. Но ще разговарям с колегите, защото БСП много се промени и подобна забрана не би трябвало да бъде спирачка за някакво техническо експертно правителство, заяви обаче той. След срещата подчерта пред журналисти, че
“този разговор има смисъл за следващите избори”,
и изрази съжаление, че не се е провел още преди раздаването на мандатите. Председателят на ГЕРБ ще се допита до партията си, като изпрати писмо до всички структури - да му дадат възможност при кризисна ситуация, каквато има в момента, и при експертно правителство да се участва в разговори с всички.
Борисов дори акцентира, че с БСП не са останали разделителни или червени линии, които да притесняват ГЕРБ, след като парламентът вече е гласувал за оръжието за Украйна и новите F-16.
Корнелия Нинова все пак прояви сдържаност. Решението на ГЕРБ и на Борисов си е тяхна работа, в този момент ние не обсъждаме и не сме обсъждали такава реципрочна мярка. Но не се месим в решенията на други партии, коментира тя.
На последното заседание на Националния съвет на партията Нинова получи зелена светлина за разговори с всички, но в рамките на третия мандат. За след изборите обаче ще трябва произнасяне на конгреса или отново на пленума.
Лидерката изрично уточни вчера, че срещата не е с цел коалиционен формат или правителство, а само за приоритети - “с пълното разбиране, че сме различни и идеологически, и политически, но трябва да намерим разговор по важните за България въпроси”. Затова и БСП бяха направили сериозен анализ на програмите и заявленията на партиите и извели напред 4 общи теми - законите по плана за възстановяване, приемане на бюджета за 2023 г., членството в Шенген и съдебната реформа.
Новият тон между Нинова и Борисов бе приветстван от лидера на ДПС Мустафа Карадайъ. Когато на конгреси се приемат декларации “с този не”, не е добре, защото
“идват едни по-висши цели от партийните,
когато трябва да има диалог в името на държавата”, заяви той.
Дори да отидем на избори, този диалог е необходим, коментира и лидерът на “Български възход” Стефан Янев.
И Борисов, и Нинова определиха разговора като опит да бъде върната парламентарната република. И си поискаха властта обратно от президента след рекордно дълго управление на служебни кабинети.
Разговорите за управление са в парламента, а не по кабинетите, коментира Борисов. Той обясни, че приема упреците на БСП за модела, който ГЕРБ е следвала, но поиска да се сравни с модела “Радев”, който управлява вече 2 г.
С вас имаме дълги битки. Моделът “Радев” е по-различен, защото ние с вас водехме битки на терена на парламента, въпреки че вие не идвахте често тук. Сега сме изправени пред друга опасност -
парламентарната република се руши със служебните кабинети. Наша отговорност е да я спасим
и да върнем правенето на политика в НС, каквито и да сме, различни да сме, да се караме тук, призова Нинова.
Според нея обаче работещ парламент с плаващи мнозинства е нестабилна конструкция, която не гарантира устойчивост и предвидимост.
БСП връща мандата, после на парламента му остават 10 дни
БСП да върне третия мандат на президента в понеделник, решиха Изпълнителното бюро на партията и парламентарната група на съвместно заседание в петък следобед. Румен Радев обаче ще ги приеме във вторник, тъй като цял ден в понеделник той ще показва на канцлера на Австрия Карл Нехамер как обезпечаваме сигурността по границата си във връзка с членството в Шенген.
С бързото връщане на третия мандат вече от Румен Радев ще зависи колко живот още ще има 48-ото народно събрание.
По конституция Корнелия Нинова няма конкретен срок, в който да обяви решението си дали ще опита да предложи правителство, или ще върне празна папка. В миналия парламент при третия мандат тя го задържа 2 седмици. Сега обаче е решила да не чака, след като на лидерската среща стана ясно, че няма да събере мнозинство сега.
Президентът пък няма срок, в който да разпусне Народното събрание. Единственото условие е със същия указ да определи датата на изборите - до 2 месеца. А с друг да назначи пак служебен кабинет.
Очакванията са Радев другата седмица да даде на този парламент още 10-ина дни и да го разпусне на 2 февруари. Така изборите ще са на 2 април.
Връщаме мандата на президента, в неговите отговорности и правомощия е да задържи работата на парламента толкова, колкото прецени, коментира Нинова вчера. И напомни, че трябва да бъдат приети законите по плана за възстановяване и бюджетът за 2023 г.
Лидерката категорично отхвърли насочването към БСП на обвиненията, че 48-ото НС не можа да излъчи кабинет. “Внушението, че за това би бил виновен третият мандатоносител, който и да е той, е манипулация. Отговорността е на първия, а след това на втория. Но след като те не успяха, едва ли отговорността трябва да се носи от третия”, заяви тя.
Нинова обаче отбеляза като показателен факта, че всички парламентарни сили декларират как планът за възстановяване е най-важен, а в същото време две от тях не се явиха на организираната от нея среща, на която да се намери начин да има редовен парламент и нужните закони да се приемат.