Механизмът за разследването на главния прокурор е заложен в плана за устойчивост от четири правителства. Това припомни правосъдният министър Крум Зарков, който днес отчете свършеното от него и екипа му през последните 6 месеца. Вчера правната комисия прие промените в НПК и съдебния закон, които регламентират механизма за разследване на главния прокурор.
Крум Зарков припомни, че, когато е станал служебен министър на правосъдието, е посочил пет приоритета. 6 месеца по-късно те били изпълнени 100%.
Първият приоритет - законопроектите по плана за устойчивост били внесени в парламента.
Вторият бил да се осигури сграда за делегираните прокурори към Европейската прокуратура. Те вече имат такава на ул. "Раковски" 134. "Сградата е предоставена на ВСС, апелирам за активност от страна на самите делегирани прокурори", каза министърът.
Изграждането на нов затвор, каквото не се е случвало от повече от 60 години у нас, е третият приоритет. Преди около месец в Самораново беше направена първа копка.
"Когато встъпихме, този проект имаше големи трудности", каза Зарков.
Възстановяването на дейността на съвета за криминологични изследвания е четвъртия приоритет на министъра, който също вече е факт.
Шенген беше петата важна задача и макар страната ни да не беше приета в Шенгенското пространство, сме получили подкрепата на 25 от 27 страни, обясни правосъдният министър.
Проведохме истински десант, който завърши с обещанието, че България ще бъде приета през 2023 г., добави той.
Заместникът му Емил Дечев пък отговори на критиките на прокуратурата, че механизмът за разследаване на главния прокурор бил писан на коляно. По проекта се работило 8 месеца.