Условието - да са подали документи за преосвидетелстване до три месеца преди края на валидността на решението
Хората с увреждания с изтекли ТЕЛК-ове ще продължат да получават пенсиите си за инвалидност и паричната подкрепа по Закона за хората с увреждания. Освен това, докато тече преосвидетелстването, няма да им се спират и помощите като безплатни винетки, лична помощ, асистентска подкрепа, данъчни облекчения, до издаването на новите им решения. Тази законова промяна приеха окончателно депутатите, при това единодушно.
Условието обаче е документите за преосвидетелстване да бъдат подадени най-късно три месеца преди края на валидността на ТЕЛК. Ако човек не се яви на преглед след редовно призоваване, медицинската му документация ще се връща в регионалната картотека, а удължаването на срока на старото му решение ще се прекратява от датата на неявяването.
Регионалните здравни инспекции вече ще са длъжни да уведомят хората с увреждания, че трябва отново да се явят пред ТЕЛК поне четири месеца предварително. А инвалидите ще трябва да подадат заявление за преосвидетелстване не по-късно от три месеца преди изтичане на валидността на медицинския документ. Освен това те ще имат ангажимент да подадат информация до НОИ, НЗОК, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания, НАП и общините до 20-о число на месеца, за да няма забавяне на документите.
Онези, които продължат да взимат пенсиите си и другите видове подкрепа и впоследствие им бъде определена по-ниска степен на увреждане, която води до намаляване или отпадане на отпуснатата подкрепа, няма да възстановяват получената в повече сума.
Промените ще гарантират, че при забавяне на ТЕЛК, хората с увреждания вече няма да остават без финансова подкрепа, но за да бъдат осигурени социалните им плащания навреме, в бъдеще ТЕЛК решенията трябва да се издават в срок от три месеца, иначе ще се считат за просрочени, съобщи омбудсманката Диана Ковачева, която е автор на промените.
Сега има хиляди, които чакат да бъдат преосвидетелствани и над година. През това време те нямат право на пенсия и помощи.
Регионалните здравни инспекции ще имат 14 дни от влизането на закона в сила да предадат данните за лицата на съответните институции - Агенция за социално подпомагане, НОИ и пр.
Започнатите и неприключени до влизането в сила на закона производства за преосвидетелстване ще се довършат по новия ред, но без да важат сроковете. По същия начин ще се процедира и със започнатите, но неприключили производства до 4 месеца след влизането на закона в сила.
Хора с над 90% увреждания и определена чужда помощ, които получават пенсия за военна инвалидност, пенсия за гражданска инвалидност или наследствена пенсия, вече ще имат право на финансова подкрепа в размер на 57% от линията на бедност. Тази помощ в момента се изплаща само на хора със социална пенсия за инвалидност (и над 90% увреждания с право на чужда помощ). Промяната ще увеличи с над 130 лв. подкрепата за тези хора.
Депутатите приеха и предложението на “Проманата” хората с пенсия за гражданска инвалидност с право на чужда помощ да получават месечна подкрепа като тази на военноинвалидите. В момента това са около 13 човека.