За рокендрола и шпионажа у нас - с документи, но и с малки лични отклонения разказва известният журналист, издаван отново от КК “Труд”
Мисля, че именно събитията през 1968 г. бяха началото на идейното сближение между младите хора от двете системи, макар и разделени от желязната завеса. Оттук нататък реакциите ни на събитията ставаха все по-сходни. Езикът на това сближение беше рокендролът, който беше нещо много повече от музика. Когато падна стената, символ на студената война, мнозина се почувстваха победители. Западът срещу Изтока, ЦРУ срещу КГБ, демокрацията срещу комунизма... А победител в голямата битка за нашето бъдеще, в битката на свободата и любовта срещу омразата и войната беше не някой друг, а рокендролът...
Така Иван Гарелов броени дни преди 80-ата си годишнина описва идеята на своята книга “Рокендрол, шпионаж и... последен валс”, която излиза с логото на Книгоиздателска къща “Труд”.
“Аз не съм писател и нямах намерение да пиша книга”, разказва известният журналист. Любопитството му обаче е предизвикано от едно вестникарско заглавие - “Продуцент на “Щурците” осъден на смърт за шпионаж”. И докато проучва какво се е случило, в главата си вече подрежда кадрите за бъдещ филм. Дори нахвърля и част от сценария.
“Разбрах обаче, че не съм в свои води и филм едва ли ще стане”, казва Гарелов. Но пък събраните факти и знания са чудесно начало за книга, защото “аз съм си документалист”.
Стотици листове с документи минават през ръцете на автора, докато обобщи какво ни сближава и какво ни разделя от европейците след края на Студената война. Как се променя начинът ни на живот. Как младите дръзват срещу системата на културно ниво. И не напоследно място как рокендролът навлиза в България и какви промени носи. Книгата провокира, задава въпроси, но и търси истината, като ни среща с много “герои” на времето след промените...
И докато описва събитията, на които е станал свидетел през живота си, Гарелов си позволява и малки автобиографични отклонения.
Книгата съдържа много снимков материал и кадри от филми, част от които се публикуват за първи път. На 6 февруари, когато е и юбилеят на Иван Гарелов, “Рокендрол, шпионаж... и последен валс” ще бъде представена официално.