Има финансов ресурс за всички плащания и през първото тримесечие на 2023 г., отчете пред колегите си зам.-финансовият министър
Финансовото министерство осигури макроикономическа и финансова стабилност на страната чрез повишаване и подобряване в събираемостта на бюджетните приходи и прозрачност и ефективност при разходването на публичните финанси.
Това отчете пред колегите си служебният зам. финансов министър Людмила Петкова. Тя подчерта още, че е осигурена достатъчна ликвидност, за да се финансират всички мерки на служебното правителство, както и осигуряване на финансов ресурс за плащанията в началото на 2023 г.
В хода на изпълнение на бюджета за 2022 г. са финансирани извънредните избори, гарантирана е финансова стабилност на общините, които са получили допълнителни 400 млн. лв., изброи Петкова.
Тя подчерта осигуреното финансиране на няколко важни мерки и програми: за компенсация на високите цени на енергията и горивата с допълнително одобрени 450 млн. лв. , за антиинфлационни мерки - допълнително бяха одобрени 172 млн. лв. , с отпуснатите допълнително 38 млн. лв. за компенсиране с 25 ст. за литър гориво, сумата по тази мярка е достигнала до 188 млн. лв., вместо първоначално определените 150 млн. лв.
Петкова специално подчерта работата на двете приходни агенции- НАП и митниците, и въпреки, че при актуализацията на бюджета данъчните приходи бяха завишени със 760 млн. лв., изпълнението им е 101,5 на сто спрямо плана.
В резултат на всички действия на приходните агенции и строгата финансова дисциплина и контрол върху публичните финанси от финансовото министерство, според прогнозата дефицитът се очаква да бъде 2,9 % от БВП, при предварително заложен 6 % от БВП, заяви Петкова. Това ниво е в рамките на критерия за дефицита и ни дава стабилна перспектива за присъединяване към еврозоната.
Финансовото министерство за този период е осигурило дългово финансиране в размер на 6,1 млрд. лв. за финансиране на планирания дефицит за 2022 г., за рефинансиране на дълга в обращение и за обезпечаване на законово регламентираните нива на фискалния резерв, отчете Петкова. Тя специално отбеляза пласираната успешно на международните капиталови пазари нова емисия 10-годишни еврооблигации с номинален обем от 1,5 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,5 % с което се гарантира ликвидността и за тази година.
В рамките на законодателната си инициатива, финансовото министерство внесе удължителен бюджет, както и 16 законопроекта, които бяха одобрени приоритетно от МС и вече са внесени в парламента, заяви още Петкова. Тя специално посочи, че с три от законопроектите се въвежда правото на ЕС в областта на финансовите услуги, един от законопроектите е от пакета законопроекти по Плана за възстановяване и устойчивост, а 4 с законопроекта произтичат от последващи ангажименти след присъединяването към ERM II.
Зам.-финансовият министър специално отбеляза и дейностите по практическата подготовка за въвеждане на еврото, в т.ч. и законопроекти, част от които вече са приети от парламента. В рамките на техническата подготовка за въвеждане на еврото досега са приети ключови документи, като: Комуникационната стратегия за информация и публичност на присъединяването на България към еврозоната и Концепцията на Закон за въвеждане на еврото в Република България. В момента се изготвя проектът на специален Закон за въвеждане на еврото, отчете още тя.
В заключение, Людмила Петкова отчете получения първи транш от 1,4 млрд. евро по Плана за устойчивост, както и подготовката за второто искане за плащане. В него се отчита изпълнението на 66 етапа и цели по 17 инвестиции и 28 реформи, а общата му стойност е 724 млн. евро и трябва да се изпрати през първото тримесечие на 2023 г.
Сертифицирани са разходи в размер на 963 млн. лв. по всички оперативни програми, обяви пред колегите си Петкова.