Предстои реставрацията на знаковата къща "Павлити" в Стария град, съобщиха от институт „Старинен Пловдив“. Сградата е обявена като архитектурно-строителен и художествен паметник на културата през 1949 г. и притежава статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение“.
През годините е използвана като представителна приемна на Комитета за изкуство и култура, помещавали са се и Национален дарителски фонд „13 века България“, Студентски дом и общинска фондация „Пловдив 2019“.
След това сградата е затворена за посетители, тъй като фасадата на къщата е в лошо състояние, дървените колони и елементи са изгнили. В момента има много повреди по мазилката, художественото изписване, декоративните елементи и корнизите.
„След като избраният изпълнител по проведената обществена поръчка през 2021 година се отказа, през 2022-а пристъпихме към следващи действия. В резултат на обявена обществена поръчка общински институт „Старинен Пловдив“ сключи договор с избрания изпълнител – фирма „Рестстрой" ЕООД. Срокът за изпълнение е 294 календарни дни от предаване на обекта на изпълнителя, но не по-късно от 15.12.2023 г. Стойността на договора е 149 966,03 лева без ДДС“, съобщи доц. д-р Елена Кантарева-Дечева, директор на института.
Консервационно-реставрационните дейности ще бъдат изпълнени в съответствие с проект, съгласуван от Министерство на културата по реда на Закона за културното наследство. Автор на проекта е Никола Стоянов - един от най-авторитетните пловдивски реставратори. Той е работил на археологически обекти като Античния театър, Римския стадион, Античния одеон, Римския форумен комплекс „Августа Траяна” в Стара Загора, оригиналния каменен градеж на тракийската могила „Голяма Косматка” до град Шипка и реставрацията на фасадата на католическия храм „Свети Лудвиг“. Името му стои и зад реставрацията на множество стенописи в църкви и манастири, както и на къщи в Стария град.
Къща „Павлити" е построента в средата на XIX век и е била собственост на богатия търговец от Пещера Георги Павлити (Политоглу).