- След като подсигури 1/3 от защитата на Украйна, България разширява военни заводи
- Разследване на “Ди Велт” показва, че тайно сме въоръжили Киев през трети държави, а Кирил Петков призна: Най-сетне бяхме на правилната страна на историята
- Знаехме за износа, но защо Кирил Петков лъга, попитаха от ГЕРБ след немската публикация
България, управлявана от кабинета на Кирил Петков, е спасила Украйна в първите месеци на войната ѝ с Русия, като осигурила 1/3 от нужните ѝ боеприпаси и оръжие. Но го е направила тайно, за да не дразни Петков коалиционните си партньори русофили.
Разследване с тази новина публикува в сряда германското издание “Ди Велт”. Пред вестника
Петков сам разказва как са организирани пратките,
платени от САЩ и Великобритания. Има и признание от страна на външния министър на Украйна Дмитро Кулеба.
Публикацията се съчета с още две новини от последните дни. Първо агенция “Блумбърг” обяви, че Украйна е получила 14 български бомбардировача Су-25, които са били купени от страна в НАТО и подарени на Киев. И след като два дни отричаше твърдо, че това е възможно, в сряда служебният министър на отбраната Димитър Стоянов не изключи наши самолети да са стигнали до Украйна.
“Има вероятност от продадените на частни български компании Су-25 от 2005 до 2012 г. да са в Украйна. Това са 20 самолета, 6 са в България, 14 са изнесени в чужбина, основно в Грузия”, обясни той пред bTV. Сделките са законни и са станали при управленията на тройната коалиция и ГЕРБ, разясни Стоянов.
Само ден по-рано служебният министър на отбраната бе в Костенец, където откри нов цех за производството боеприпаси в завода на държавния холдинг ТЕРЕМ. В него ще се произвеждат гранати, поразяващи елементи, и електровъзпламенители за 122-мм реактивен изстрел за БМ-21 (това всъщност е реактивната система за залпов огън “Град”). Това производство е било прекратено през 1988 г. и сега се възстановяна, подчертаха от Министерството на отбраната.
Реактивни системи “Град” са били продадени от България на Чехия и оттам доставени на Украйна, стана ясно пак тази седмица.
Сделката е включвала и танкове,
въпреки че според данни на Министерството на икономиката през януари такава сделка е пропаднала.
Разширяването на производството на боеприпаси съветски образец в държавните заводи идва на фона на бум на българския оръжеен износ.
Въпреки че според данни на икономическото министерство при управлението на служебния кабинет след 2 август износът на оръжия спада спрямо първите 7 месеца на 2022 г. По официални данни от 1 януари 2022 г. до падането на кабинета на Кирил Петков е бил разрешен износ на оръжия на стойност 503 млн. евро, докато
при служебния кабинет са позволени сделки само за 73 млн. евро
Според НСИ през 2022 г. износът ни за Украйна се е увеличил със 173% като стойността му е близо 2 млрд. лв.
Тайният износ на български оръжия и боеприпаси за Украйна е започнал през април, след като Дмитро Кулеба бе в София. Пред немското издание украинският външен министър разказва как тогава е дошъл в София със задача от президента Володимир Зеленски да поиска оръжия, с каквито България разполага в големи количества. Петков му обещал да направи всичко възможно, но обяснил, че вътрешнополитическата ситуация е трудна. В първите месеци на войната от ДБ настояваха да пратим директно оръжие на Украйна, но БСП заплаши, че ако това стане, ще напусне коалицията.
Петков е използвал “компании - посредници в България и чужбина, за да се отворят маршрути за снабдяване по въздух и суша през Румъния, Унгария и Полша”, разказва той пред “Ди Велт”.
“Оценката ни е, че около една трета от мунициите, от които се нуждаеше украинската армия в началото на войната, идват от България”, твърди бившият премиер.
Освен муниции България е доставила на Украйна и 40% от нужния ѝ дизел. Петков и Василев пък първи в ЕС поискали санкции срещу Русия и дори първите мерки след 24 февруари били наричани “българското предложение”, твърди още “Ди Велт”.
Че България изнася големи количества оръжие за Украйна, се заговори още през юни. Тогава уволненият от Нинова като шеф на “Кинтекс” (държавната компания, която се занимава с външна търговия на оръжие - б.р.) Александър Михайлов разказа, че от началото на войната е изнесена продукция за 2 млрд. евро.
На 11 август пред БНТ Михайлов директно обяви, че с подписа на Нинова като министър на икономиката
за първите 4 месеца на войната са изнесени 4200 тона българско оръжие,
което е доставено на погранично с Украйна полско летище. Тогава Нинова категорично отрече България да изнася оръжия за Украйна през Полша, но потвърди, че имаме договори с Чехия, Полша, Великобритания, Египет, САЩ, Алжир и много други държави.
Новината на “Ди Велт” този път не изненада политиците в парламента.
“Дълго твърдяхме, че по време на управлението на кабинета “Петков” се изнасят оръжия за Украйна, въпросът е защо Корнелия Нинова и Кирил Петков тогава лъгаха, че не отива и един патрон”, запита зам.-шефът на ГЕРБ Даниел Митов. Според него това трябвало да се направи директно още отдавна и в замяна армията ни да получи по-модерни оръжия.
“Ние го казвахме това още миналата година. “Ди Велт” откриха топлата вода”, каза и лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов. Той пък определи твърденията на Нинова, че нито един куршум не е изнесен за Украйна като “лицемерие”.
Разочарован, че България не е дала директно и официално оръжие на Украйна, се оказа съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
“България още от самото начало трябваше ясно да заяви, че подкрепя Украйна, и
не е имало необходимост военната подкрепа чрез оръжие да минава през посредници”,
настоя той.
“Директен износ на оръжие от България за Украйна не е имало. Помощта за Украйна е минавала през други страни, т.е. Корнелия Нинова е спазила думата си” (виж коментара ѝ долу), каза пък Кирил Петков, който заедно с Асен Василев даде изявление за журналистите в парламента и не отрече оръжие да е изнасяно за Киев.
“Нашите партньори са купували оръжието на българската индустрия и да, част от това оръжие е отивало в украинската армия, но това не е защото България е изнасяла, а защото нашите партньори са внасяли в Украйна. Но се радваме, че в заглавието е написано ясно, че България е имала основополагаща роля и от правилната страна на историята този път”, заключи Петков.
Нинова не отстъпва: И един патрон за Украйна няма, а за 60 други държави
Продължавам да твърдя, че нито един патрон не сме изнесли за Украйна.
Този коментар направи лидерката на БСП Корнелия Нинова, която бе вицепремиер и министър на икономиката в кабинета на Кирил Петков. И многократко тогава обясняваше, че няма да разпише разрешително и за един патрон износ на оръжие за Украйна, тъй като бе ресорен вицепремиер на комисията, която дава разрешителните.
“Ние изнасяме от десетки години оръжие за над 60 държави и получаваме сертификат за това. Така те стават негови собственици и какво се случва с него след това, не зная. Не сме изнасяли оръжие за Украйна, изнасяли сме за над 60 други държави. Продължавам да твърдя, че нито един патрон не сме изнесли за Украйна”, заяви Нинова.
Целта е предизборна или в опит да се попречи на разговорите за съставяне на правителство, добави лидерката на БСП.
“БСП никога не е отричала, че частни фирми изнасят оръжие, може би не директно, за Украйна. На всички беше ясно, че това оръжие отива там. Ние предадохме позицията си за Македония. Трудно ли беше на Кирил Петков да каже на Урсула фон дер Лайен: “Добре, но ние искаме в Шенген”. За вторите изтребители можехме да кажем: “Да паднат визите”, коментира пък социалистът Румен Овчаров.
“Това новина ли е? Ние всички го знаехме”, реагира пък лидерът на “Български възход” Стефан Янев. Той бе министър на отбраната в правителството на Кирил Петков, но бе сменен заради отказа му да нарече войната на Русия срещу Украйна война.
40% от украинския дизел дошли от “Лукойл” в България
“България стана един от най-големите износители на на дизел за Украйна и на моменти покриваше 40% от нуждите.” Това признава бившият финансов министър Асен Василев пред “Ди Велт”.
За това, че украински цистерни са засечени да товарят гориво от “Нефтохим” в Бургас “24 часа” писа още през юли. Комбинатът е собственост на българската “Лукойл”. По това време от рафинерията потвърдиха, че работят на 101% и че увеличението на корабите е до 4 пъти повече на месечна база. Увеличението обаче се дължи и на факта, че Бургас е единственото пристанище в ЕС, което бе изключено от ембаргото на петрол и горива от Русия. Неофициално обаче се заговори, че горивото от там за Украйна е минавало през румънски фирми посредници - 16 са изнасяли дизел, а 6 - бензин.
Пред германското издание Василев разказва за среща на Световната банка през пролетта (тя е била в периода 18-24 април 2022 г., по-малко от месец след старта на войната - б.р.), на която разбрал за проблема с горивата от представител на Украйна. В резултат насърчил “Лукойл” да изнася излишното гориво, а реакцията била положителна: служителите осъждали войната. Според него България се нуждае от половината от произвежданото гориво, затова останалото отивало до Украйна - през чуждестранни посредници. Понякога горивото се товарело и на влакове.