Качеството на местните доставчици, достъпът до кредити и капитал, ниските разходи за труд и данъци са основните предимства на България като инвестиционна дестинация според австрийските компании у нас.
Това показват резултатите от ежегодното проучване на нагласите на австрийския бизнес у нас. Всички тези показатели са оценени положително от над 60% от запитаните фирми, като с най-висока оценка е качеството на доставчиците ни - от 70% от компаниите. Освен това въпреки последното увеличение на заплатите 30% от мениджърите все още смятат, че възнагражденията у нас не са достатъчно конкурентоспособни.
Недостатъчно квалифицирана работна ръка, твърде много бюрокрация и регулации, корупция, както и липса на предвидима икономическа политика остават недостатъците на страната ни, които имат нужда от подобрение.
Все пак едва 12% от австрийския бизнес очаква подобрение на икономическата ситуация в следващите 12 месеца. Добра тенденция е, че 41% не очакват промяна. Австрийските компании в България са по-малко скептични от тези, работещи в останалите държави в Европа - у нас процентът, който очаква влошаване е 47%, докато в Европа - 58.
25% от фирмите ще правят нови инвестиции през следващата година, а 20 на сто очакват да наемат нови служители. 36 на сто смятат, че ще подобрят нивата на оборота си, а 21% - че ще увеличат поръчките си.
"Днешното събитие ще ни покаже как да задълбочим още повече партньорството между двете държави. Много българи са живели и учели в Австрия, аз също и имах много възможности за развитие там и се надявам, че сега връщам наученото тук", сподели вицепремиерът по европейските фондове Атанас Пеканов. Той изрази надежда, че обратната връзка ще ни помогне да намерим решение как да подобряваме закони или да се въъзползваме най-добре от европейските програми. "Идентифицирахме възможностите, по които всички компании ще могат да ползват финансиране по основните европейски цели като дигитализацията и зеления преход, говорихме за важни реформи като намаляване на административната тежест, дигитализацията, подобряването на работната сила, на обществените поръчки", каза Пеканов.
И допълни, че са водени и разговори за въвеждането на еврото - служебният кабинет прави всичко необходимо, за да се случи, бяха подготвени необходимите закони. Три закона са в парламента и моят апел към депутатите е да бъдат разгледани, призова вицепремиерът. Единият отворен казус относно еврото е инфлацията - трудно е да се изпълни този критерий, но е добра новина, че през есента няколко поредни месеца тя започна да спада и работим върху това да се задържи.
Австрийският посланик у нас Андреа Икич-Бьом също призова да послушаме препоръките на австрийските компании, защото тяхното утвърдено присъствие у нас всъщност е най-голямата реклама за инвестиране в България.